Yumurtanı getir civcivini götür

Yumurtanı getir  civcivini götür
Kütahya da Merkez Emine Arıoğlu İlköğretim Okulu öğrencileri yürüttükleri proje ile yumurtadan civciv çıkartıp ihtiyaç sahiplerine vermeyi planlıyorlar.
Öğrenciler yaptıkları kuluçka makinasıyla yumurtadan civciv çıkartıyor. Çıkan civcivleri ihtiyaç sahiplerine vermeyi planlıyorlar.
Kütahya Emine Arıoğlu İlköğretim Okulunda tavuk ve bıldırcın yumurtalarından kuluçka makinesi sayesinde civciv çıkması sağlanıyor. Bu okulda öğretmen ve öğrenciler “civcivleri çıkarıyoruz, doğaya bırakıyoruz” isimli bir proje yaptı. Bu proje ile tamamen öğretmen ve öğrencilerin çalışmalarıyla kendi imkanlarını kullanarak kuluçka makinası yapmışlar.
Köylerden getirdikleri tavuk ve bıldırcın yumurtalarını kuluçka makinasında uygun şartlarda bakıp, yumurtalardan civciv çıkmasını sağlıyorlar. Kendi projeleriyle yumurtadan çıkan civcivleri ellerine almak için sabırsızlanan çocuklar, heyecanlarını gizleyemiyor.
Hayvanları çok sevdiğini söyleyen çocuklar şunları söylüyor: “Hayvanları çok seviyoruz. Onları büyütüp doğaya salacağız. Bizim projemiz civcivleri, bıldırcınları yaşatmak. Bizim bir kampanyamız var. Yumurtayı getir, civcivini götür diye. Biz bu kampanyayı çok sevdik. Öğretmenimizi de tebrik ediyoruz. Biz bu civcivleri büyütüp, yaşlılara veya bu civcivleri kimsesizlere kendini yalnız hissedenlere vermeye çalışıyoruz. İnşallah onlarda çok mutlu olur.”dediler.
Yetiştirilen bıldırcınlarda büyütülüp doğal ortamlarına bırakılacakları günü bekliyor.
Gazetemize açıklama yapan Emine Arıoğlu İlköğretim Okulu Müdürü  Vecdi Atakan  okul olarak bir ‘Civcivleri çıkartıyoruz, doğaya bırakıyoruz’ isimli proje yaptıklarını bu projede okulda çalışan memurlardan hizmetlilerimize, öğrencilerimizden öğretmenlerimize kadar herkesin emeğinin olduğunu söyledi. Atakan sözlerini şöyle sürdürdü: “Emine Arıoğlu İlköğretim Okulu olarak, ‘civcivleri çıkartıyoruz, doğaya bırakıyoruz’ projesi kapsamında, okulumuzun öğretmenleri personeli hep beraber üç adet kendi el emeğimiz ürünü olarak kuluçka makinesi yaptık. Her şeyiyle bütün malzemeleriyle, kutusuyla, tesisatıyla, bütün öğretmenlerimizin katkısı oldu. Buna müteakip yumurta temin ettik köylerden. Bu tavuk yumurtalarının ilk grubunu çıkarttık.  Bunun yanında doğayı korumak, tabiata salmak için bıldırcın yumurtaları temin ettik. Onları da çıkartmaya başladık. Büyütüp bir yerde muhafaza etmekteyiz. Onları da doğaya salacağız. Bu proje kapsamında mahallemizdeki yaşlılara veriyoruz, öğrencilerimize veriyoruz. Bu civcivleri öğrencilerimiz alarak sorumluluk sahibi oluyor. Sorumluluk duygusu gelişiyor. Besleme doğayı koruma duyguları gelişiyor. Öğrencilerimiz için çok güzel bir aktivite oldu. Sürekli civcivler çıkıncaya kadar izledik beraber. Bu yumurtlar bizim makinemiz iptidai usul olduğu için elle çevrilmesi gerekiyordu. Okulumuzun müdür yardımcıları, memuru, hizmetlileri, öğretmenleri yirmi dört saat zaman dilimi içerisinde bu yumurtaları elleriyle çevirdiler.”dedi.
Yumurtadan çıkan bıldırcınlar belli bir büyüklüğe geldikten sonra Orman Bölge Müdürlüğü vasıtasıyla doğal ortamlarına bırakılacak.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com