Yumurtanın bir faydası daha

Yumurtanın bir faydası daha
Yumurtanın akında yer alan bir bileşiğin yüksek tansiyon ilacı kadar kan basıncını düşürdüğü ortaya çıktı.

Yumurtanın yararlı olup olmadığı yönündeki tartışmasına yeni bir katkı daha yapıldı.

Çin'de yapılan bir araştırmada yumurta akının ilaçlar kadar kan basıncını düşürdüğü belirtildi. Yumurta akında bulunan bir bileğişin yüksek tansiyon ilacı Captopril kadar etkili olduğu ileri sürüldü.
 
Araştırmaya öncülük eden Dr. Zhipeng Yu "Bizim çalışmamız yumurtanın inanılmaz ve yenilebilir olduğunu gösteren başka nedenler sunuyor. Laboratuvarda yumurta akında bulduğumuz bileşimin -protein blokları oluşturan bir peptit- tansiyon ilacı Captopril'in düşük dozu kadar kan basıncını düşürdüğünü tespit ettik" ded.
 
Dr. Yu ve meslektaşları RVPSL adı verilen yumurta akı içinde bulunan peptit üzerinde çalışma yürüttü. Uzmanlar bu bileşimin engelleme ya da vücutta üretilen ve kan basıncını artıran ACE adlı maddeyi önleme kapasitesinin olduğunu belirtti.
 
Fareler üzerinde yapılan deneylerde RVPSL'de toksik bir etkiye rastlanmadı ve kan basıncını düşürüdüğü gözlemlendi.
 
Buluşun sunumu New Orleans'ta düzenlenen Amerikan Kimyagerler Topluluğu'nun toplantısında yapıldı. Dr. Yu "Bizim sonuçlar bu konu üzerinde daha önce bulunan bulguları destekliyor ve geliştiriyor. Bu araştırma ileride muhtemel araştırmaları teşvik ediyor" dedi.
 
Dr. Yu'ya göre yumurta akı içindeki peptit ister yumurta isterse bir hap olarak alındığında yararlı bir yüksek tansiyon ilacı oalbilir.
 
2009'da Kanada'daki Alberta Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı yumurtanın ürettiği proteinin kan basıncını düşürmede kullanılan güçlü ilaçlara benzediği ifade edilmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com