Yunan Duvarı Türk Köyünü Sevindirdi!

Yunan Duvarı Türk Köyünü Sevindirdi!
Türk-Yunan sınırına çekilecek tel çitin geçeceği Bosnaköy, kaçaklardan şikâyetçi: Kafamızı ne yöne çevirsek birileri “Avrupa ne taraf” diye soruyor..

Türkiye'yle olan sınırındaki kaçak göçmen hareketliliğinden rahatsızlık duyan Yunanistan, Meriç Kıyısı'nı tel örgüyle kapatmaya hazırlanıyor. Kamu Düzeni Bakanı Hristos Papuçis, “Kara sınırlarımızda çit oluşturmayı planlıyoruz” diyerek bu yeni adımın ilk işaretini vermesi özellikle tel örgülerin geçeceği tahmin edilen Edirne'ye bağlı Bosnaköy'de sevinç yaşattı. Köylüler kaçak göçmenler yüzünden ne güvenliklerinin ne huzurlarının kaldığını belirterek, bu işin önlenmesi için atılan her adımı mutlulukla karşılayacaklarını söylediler.

Yunanistan Kamu Düzeni Bakanı Papuçis'in açıkladığı plan kapsamında ilk olarak 12.5 km'lik bir hatta yerleştirilecek tel örgüler, 3 metre yüksekliğinde olacak. Çitin tam mevkii, Türk-Yunan sınırını oluşturan Meriç Nehri civarındaki Kumçiftlik (Orestiada) bölgesinin Bosna (Nea Vissa) köyü yakınları olacak. Bu nokta, kaçak göçmenlerin en yoğun geçiş bölgesi olarak gösteriliyor. Tel örgülerin üstüne ayrıca kamera ve alarm cihazları da konuşlandırılacak. Yunan polisi ve AB Frontex gücü, 24 saat boyunca 12.5 kilometrelik tel örgülerin arkasında devriye gezecek.

Tamamı kapatılmayacak

Yunan Kamu Düzeni Bakanlığı'nda tüm Meriç sınırı boyunca tel örgü çekilmesi senaryosu da incelendi. Ancak Meriç Nehri, mevsime göre yatak değiştirdiğinden, Türkiye ile sınır sorunu yaşatabileceği ve bölgeye ekonomik açıdan zarar verebileceği düşünülerek bu formülden vazgeçildi.

AB'nin sınır polisi de orada

Avrupa Birliği'nin sınır güvenliğinden sorumlu Frontex örgütü, geçtiğimiz aylarda bir kez daha gündeme gelen kaçak göçmen sorunu nedeniyle aynı bölgeye intikal etmiş ve 100 kadar memurunu, sınır boyunca stratejik noktalara yerleştirerek kaçak göçmenlerle mücadelede Yunan güvenlik güçlerine yardımcı olmaya başlamıştı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com