Yunan Enerji Forumu

Yunan Enerji Forumu
Yunanistan Başbakanı Samaras:

ATİNA (AA) – Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Yunanistan'ın enerji zenginliğiyle ilgili verilerin son derece iyimser olduğunu söyledi.

Samaras, Atina’da düzenlenen "Yunan Enerji Forumu"nda, ülkenin bazı yerlerinde sürdürülen hidrokarbon araştırmalarında şu ana kadar elde edilen sonuçların önemli beklentiler yarattığını belirtti.

Yunanistan’ın, sadece sahip olduğu enerji ile tüm hedefleri tutturan bir kalkınmaya sahip olabileceğini ifade eden Samaras, "Bunu bir düşünce olarak değil sahip olduğum bilgi olarak söylüyorum. Ancak tabii ki sadece enerjiye güvenmeyeceğiz. Tüm bunlar için yatırım, istikrar, ciddi planlama, Yunanistan’a güven ve samimi uygulama gerektiriyor" dedi.

Samaras, Yunanistan, Avrupa'nın enerji politikasını yeniden planladığı bir dönemde kendi enerji politikasını baştan ele aldığını vurgulayan, ülkede son iki yılda yapılan ve halen devam eden değişikliklerin uzun vadeli bir kalkınmanın ve ülkenin enerji haritasının tüm Avrupa'nın beklentilerine doğrudan etkisinin yolunu açtığını aktardı.

Enerji kaynaklarında çeşitlilik konusuna değinen Samaras, alternatif çözümlerin Avrupa'nın dışa olan bağımlılığını azaltacağını vurguladı. Başbakan Samaras, Ukrayna'daki gelişmelerin Avrupa'nın enerji güvenliği sorununu ortaya çıkardığını da ifade ederek, TAP boru hattının Hazar Denizi'nden Avrupa'ya gidecek doğalgazın alternatif şekilde taşınmasını güvence altına aldığını dile getirdi.

-"Yunanistan yeterli derecede enerji üretimine sahiptir "-

TAP boru hattının inşası ile "Yunanistan'ın ilk kez uluslararası enerji haritasına girdiğini" belirten Samaras şunları kaydetti:

"Yunanistan, yakın zamana kadar enerji konusunda açık veren bir ülkeydi. Bu da rekabet gücünün azalmasına ve enerji güvenliğinde eksikliğe yol açıyordu. Elektrik fiyatlarını düşürmeyi başardık. Doğalgaz fiyatını Avrupa ortalamasına getirdik. Daha uzun vadede düzenleyici çerçeveyi de değiştirerek Avrupa prototiplerine sahip olacağız.  Bu, rekabet gücünün artması demektir. Yunanistan, yeterli derecede enerji üretimine sahiptir ancak bu rahatlamamız için bir neden değil. Yirmi yıl içinde hızlı tempoyla gelişen bir ekonominin ihtiyaçlarını karşılayabilecek enerjiyi hedefliyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com