Yunan halkı cezayı sandıkta verdi

Yunan halkı cezayı sandıkta verdi
Yunanistan’da genel seçimlerin galibi, Antonis Samaras’ın Başkanı olduğu muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (ND) oldu.

Alexis Tsipras’ın liderliğindeki Radikal Sol İttifakı (SYRIZA) ikinci sırada yer alırken, Yunan medya kuruluşlarının “gerilim filmi” olarak adlandırdığı seçim mücadelesini, Evangelos Venizelos’un başkanı olduğu, merkez soldaki Panhelenistik Sosyalist Hareket (PASOK) üçüncü sırada tamamladı.

Yunanistan'da kayıtlı olan 9 milyon 850 bin 802 seçmenden, yaklaşık yüzde 63’ünün, 20 bin 605 sandıkta oy kullandığı seçimlerde, oyların yaklaşık üçte ikisinin sayımı tamamlandı. Bu sonuçlara göre, ND partisi, yüzde 19.8 düzeyinde oy aldı. SYRIZA’nın oy oranı yüzde 16.2 olurken, PASOK yüzde 13.6 düzeyinde oy aldı. Seçime katılan 32 siyasi partiden, yüzde 3’lük seçim barajını aşarak, Parlamentoya girmeye hak kazanan diğer partilerin bazıları ve aldıkları oy oraları oy oranları ise şöyle:

ND partisinin eski milletvekili Panos Kammenos’un Bağımsız Yunanlar Partisi (ANEL) yüzde 10.5, Aleka Papariga’nın Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 8.4.

Ekonomik durgunluğun beşinci yılında, ücretler ve emekli maaşlarındaki kesintiler, işten çıkarılmalar, birbiri ardına kapanan işyerleri ve giderek artan yoksullukla birlikte, Yunan halkı, seçim öncesinde yapılan anketlerde beklendiği gibi, ana partilere olan tepkisini, küçük ya da marjinal partilere yönelerek verdi. PASOK ile ND’nin kendi aralarında aldıkları oyların toplamı yaklaşık yüzde 33 düzeyinde kalırken, toplam oyların yüzde 18.5’lik bir kısmının, parlamento dışında kalan partiler için kullanılmış olması dikkat çekti. ND ve PASOK’un 2009 seçimlerinde aldıkları oy oranının toplamı yüzde 77.39 düzeyindeydi.

Göçmen karşıtı ve aşırı milliyetçi söylemleriyle popülerliğini artıran aşırı sağcı Altın Şafak Partisi, Ekim 2009 genel seçimlerinde yüzde 0.29 olan oy oranını, Mayıs 2012 seçimlerinde yüzde 6.9’a yükseltti. Fotis Kouvelis’in Demokratik Sol Partisi de (DIMAR) yüzde 6 düzeyinde oy alarak Parlamentoya girmeye hak kazandı. İçişleri Bakanlığı’nın tahminlerine göre, 300 milletvekili olan Parlamentoya 7 siyasi parti giriyor ve bunlardan hiçbiri salt çoğunlukla tek başına iktidara gelecek kadar oy alamıyor. Yunan televizyonlarında yapılan yorumlara göre, bu hafta yeni bir hükümet kurulup kurulmayacağı, ya da ülkenin yeniden sandık başına gidip gitmeyeceği ise henüz belirsiz.

PASOK lideri Venizelos, seçimlerden sonra, Yunan televizyonlarında yayınlanan açıklamasında, iki partinin yer alacağı bir koalisyonun, yeterince meşru olmayacağını, ya da yurtiçinde ve uluslararası düzeyde kredibilitesinin yetersiz kalacağını söyledi. Venizelos, Avrupa’da yer almayı sürdürmeye devam edecek bir ulusal birlik hükümetinin anlamlı olacağını belirtti. ND lideri Samaras ise, yazılı olarak yaptığı açıklamada, olası bir koalisyon hükümetinin iki amacı olması gerektiğini söylerken, Yunanistan’ın Euro bölgesi içinde kalması ve ülkeyi kurtarma paketinde (Memorandum) değişikliklere gidilmesi gerektiğine dikkat çekti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com