Yunanistan 4 yıl aradan sonra yeniden sermaye piyasalarına açıldı

Yunanistan 4 yıl aradan sonra yeniden sermaye piyasalarına açıldı
Tahvil ihracı hükümet çevrelerinde sevinçle karşılanırken muhalefet partilerinin tepkisine neden oldu

ATİNA (AA) – Ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan’ın, dört yıllık aradan sonra tahvil ihracı yaparak yeniden sermaye piyasalarına çıkması başkent Atina’da hükümet çevreleri tarafından sevinçle karşılanırken muhalefet partilerinin tepkisine neden oldu.

Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Yunanistan’ın yeniden para piyasalarına çıkmasının, ekonominin toparlanma aşamasına girdiğini gösterdiğini, bunun önemli bir gelişme olduğunu ve Yunanlıların kendi çabalarıyla gerçekleştiğini söyledi.

Başbakan Andonis Samaras yayımladığı mesajında sermaye piyasasının Yunan tahvillerine ilgi gösterdiğini belirterek, bundan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Sermaye piyasalarının Yunan tahvillerine olan yoğun ilgisinin, uluslararası yatırımcıların Yunan ekonomisine olan güvenin göstergesi olduğunu vurgulayan Samaras, "Başaracağımıza çok az kişi inanıyordu. Ülkenin bu başarısından bazıları üzüntü duyuyor ancak onları kendi miskinlikleriyle baş başa bırakıyoruz. Ülke gelecek sefere daha az faizle daha çok borçlanacak" değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, Yunanistan’ın yeniden piyasalara açılmasının ülkenin sayfayı çevirdiğinin elle tutulur kanıtı olduğunu dile getirerek,  bu konuda Portekiz ve İrlanda’dan daha başarılı bir performans gösterdiğini savundu.

Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoğlu ise Yunanistan’ın uzun bir aradan sonra gerçekleştirdiği tahvil ihracının, Yunan ekonomisinin güvenilirliğini tekrar kazanmaya başladığının göstergesi olduğunu söyledi. Kedikoğlu, "Henüz bayram yapmıyoruz. Her şey bitmiş değil. Çabaların sürmesi gerekir" dedi.

 

- Muhalefet tepkili

 

Ana muhalefet partisi SYRİZA'dan yapılan açıklamada ise Yunanistan’ın bu dönemde sermaye piyasalarına açılarak borçlanması tepkiyle karşılandı, bunun hükümetin seçim kampanyasının bir parçası olduğu ileri sürüldü.

Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem’un, kısa bir süre önce Yunanistan’ın önümüzdeki 12 ay için ek finansman ihtiyacı olmayacağına dair ifadelerine dikkat çekilen SYRİZA açıklamasında, "Büyük reklamı yapılan bu çıkış, (Başbakan Andonis) Samaras’ın, Baltakos skandalını örtbas etmesi için kamuyu yüzlerce milyon fvro borca sokacak" iddiasına yer verildi.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) açıklamasında da ülkenin sermaye piyasalarına açılmasıyla elde edeceği sermayenin, vatandaşa yeni borç anlamına geldiği, para piyasalarının bir hayır kurumu olmadığı ve AB’nin tüm ülkeler için kontrol mekanizmaları bulunduğu kaydedildi.

Bu arada ülke medyasına yansıyan haberlerde, Yunanistan’ın bugün yüzde 4,95 faiz oranıyla piyasalara sunduğu 5 yıl süreli tahvillerin uluslararası yatırımcıların büyük ilgisine neden olduğunu belirtilirken, 3 milyar avroluk tahvil satışı için talebin 20 milyar avroyu aştığı vurgulandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com