Yunanistan Batarsa Avrupa Çöpe Döner!

Yunanistan Batarsa Avrupa Çöpe Döner!
Korkutucu açıklama Moody's'den geldi: Yunanistan'ın çöküşü Portekiz ve İrlanda'yı 'çöpe' çevirir..

Küresel ekonominin kalbi bir kez daha Avrupa'da atıyor. Yunanistan'ın notunun düşmesi, İtalya'nın görünümü derken dün Moody's 18 İngiliz bankasını negatif izlemeye aldı. Moody's tarafından yapılan açıklamada, izlemeye alınan bankalar arasında Lloyds Bank, Royal Bank of Scotland, Newcastle Building Society ve Santander İngiltere'nin bulunduğu belirtildi. Fitch ise Belçika'nın görünümünü negatife çevirdi. Bunların üzerine bir de Standard & Poor's (S&P) tarafından dört İtalyan bankasına ilişkin kötümser açıklama eklenince Avrupa'daki korkular iyiden iyiye alevlendi.

EMEKLİ MAAŞLARI ÖDENMEYEBİLİR
Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu, AB-IMF'den gelecek 5. kredi taksitinin alınamaması halinde ödemelerin yapılamayacağını söyledi. 'Haziran ayında 5. taksitin serbest kalmaması durumunda ülke ödemeleri durdurmaya gidecek. Ülkenin mevcut nakit durumu temmuz ayı ortasına kadar yeterli' diyen Bakan, ülkenin kasasında bulunan meblağın temmuz ortasına kadar yeterli olabileceğini, bundan sonraki dönemde maaş, emekli maaşlarının ödenemeyeceğini vurguladı. Papakostandinu, 'ülke kepenk indiriyor'' ifadesini de kullandığı açıklamasında, yerinde kim olursa olsun yine aynı politikayı izleyeceği yorumunda da bulundu.

GÜVENİLİRLİK TEHLİKEYE GİRER
ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Yunanistan'ın temerrüde düşmesi halinde Portekiz ve İrlanda'nın kredi notlarının birkaç kademe birden aşağı çekilmesi tehlikesinin doğacağını söyledi. Moody's EMEA (Avrupa Ortadoğu Afrika) üst düzeyli kredi yetkilisi Alastair Wilson Yunanistan'ın temerrüde düşmesi Avrupa genelinde tahvil ihraç eden diğer ülkelerin güvenilirliği üzerinde etkili olur' dedi. Wilson Yunanistan'ın temerrüde düşmesi halinde bu iki ülkenin notlarının junk (çöp) kategorisine, yani yatırım yapılabilir düzeyin altına düşme riskinin bulunup bulunmadığı sorusunu, 'Potansiyel olarak evet...Yunanistan temerrüde düşerse en zayıf durumdaki Euro Bölgesi ülkelerinin notlarında birkaç kademelik indirim yapılması ihtimali söz konusu olabilir' dedi.

Muhalefet kemer sıkmak istemiyor
YUNANİSTAN'da muhalefetteki muhafazakarların lideri Antonis Samaras, hükümetin yeni kemer sıkma tedbirlerini reddettiğini ve söz konusu tedbirlerin ekonominin toparlanmasını sağlamayacağını söyledi. Yeni Demokrasi Partisi'nin başkanı Samaras, 'Yanlış olduğu kanıtlanan bu reçeteye onay vermeyeceğim' dedi. Papandreou iktidarın mecliste yeterli çoğunluğa sahip olmasına rağmen, borç krizini aşmak için alınan kemer sıkma tedbirlerinde daha geniş siyasi mutabakat sağlamaya çalışıyor.

Akşam

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com