Yunanistan müzakereye hazırlanıyor

Yunanistan müzakereye hazırlanıyor
Yeni hükümetin AB ve IMF’den isteyeceği kolaylıklar ve değişiklikler belli olmaya başladı.
İkinci kez girdiği genel seçimlerden sonra yeni hütümetini kuran Yunanistan, önümüzdeki günlerde, Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yaptığı 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketi kapsamında kendisinden istenen kemer sıkma paketinin koşullarını rahatlatma konusunda çalışmalara başladı.
 
Antonis Samaras başkanlığında kurulan yeni hükümetin AB ve IMF’den isteyeceği kolaylıklar ve değişiklikler belli olmaya başladı. Buna göre Yunanistan ilk etapta, halen yüzde 11 civarında olan bütçe açığının Kurtarma Paketi Anlaşması’nda 2014 sonunda yüzde 3’e düşürülmesi hedefinin süresinin 2016’ya kadar uzatılmasını talep edecek. Euro bölgesi ülkeleri bu isteği kabul ederse 2013 bütçesi için Yunanistan’da 11.5 yerine 5 milyar Euro’luk kemer sıkma ve tasarruf tedbirleri alınacak.
 
Hükümet Yunan devletinin özel sektöre olan 6.5 milyar Euro’luk borcunun ödenmesini de AB ve IMF’den talep edecek. Özel sektör devletten alacaklarını tahsil ederse gayri resmi yüzde 20 civarında duraklama yaşayan piyasanın yeniden hareketlenmesi bekleniyor. Bir diğer talep ise, turizm sektörünü önemli ölçüde etkileyen yiyecek-içecek satan işyerlerinden alınan KDV’nin yüzde 23’den yüzde 9’a düşürülmesi. Bu taleple ülkenin en önemli gelir kaynağı olan turizmde yeniden bir canlanma sağlanması hedefleniyor. Yunan tarafı ayırca AB’den dar gelirli emeklilere ve 4’den fazla çocuk sahibi ailelelere son üç yılda yapılan kesintilerin iade edilmesini isteyecek. Hükümetin ikna için, şans oyunlarından alınan vergilerin arttırılmasına razı olacağı belirtiliyor.
 
Zirveye katılamayacak
 
Bu arada, Yunanistan’ın yeni Başbakanı Antonis Samaras cumartesi günü geçirdiği ve 3.5 saat süren göz ameliyatı (retina dekolmanı başlangıcı) yüzünden Perşembe günü yapılacak AB zirvesine katılamayacak. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com