Yunanistan Türk adalarına asker mi çıkardı?

Yunanistan Türk adalarına asker mi çıkardı?
CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, Türkiye sınırları içinde yer alan bazı ada, adacık ve kayalıklara Yunanistan’ın asker çıkardığı ve bayrak çektiği iddialarını sordu.

Sena Kaleli, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, “Son dönemlerde çeşitli basın yayın organlarında yer alan bazı değerlendirmelerde Lozan Antlaşması ve uluslararası deniz hukuk sözleşmelerine göre Türkiye sınırları içinde yer alan bazı ada, adacık ve kayalıklara Yunanistan’ın asker çıkardığı ve bayrak çektiği ifade edilmektedir” diyerek şu soruları yöneltti:
 
“Ege’de statüsü belirsiz ada, adacık ve kayalıklarla ilgili ülkemiz ve Yunanistan arasında sınırlar kesin olarak belli midir? Bu konularda siyasi ve hukuki anlamda herhangi bir uyuşmazlık yaşanmakta mıdır?
 
Bulamaç, Nergizcik, Eşek, Hurşit Fornoz, Keçi, Kalalimnoz, Sakarcılar, Koçbaba ve Ardacık gibi ada, adacık ve kayalıkların Lozan Antlaşması ve uluslararası deniz hukuk sözleşmelerine göre statüleri nedir?
 
İkinci soruda geçen ada, adacık ve kayalıklara Yunanistan’ın asker çıkarttığı ve buralara Yunanistan bayrağı çekildiği iddiaları doğru mudur? Söz konusu yerlere statüsü belirsiz olsa dahi, Yunanistan’ın asker çıkartma ve bayrak çekmesi meşru mudur? Böyle bir durum karşısında hangi politikalar izlenmiş ve izlenmektedir?
 
Kriz nedeniyle adaları satma ve kiralama gibi çözüm arayışları içinde olan Yunanistan’ın statüsü belirsiz bu ada, adacık ve kayalıklar üzerinde ekonomik bir tasarrufu söz konusu olabilir mi?” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com