Yunanistan'da yerel seçimler

Yunanistanda yerel seçimler
Yerel seçimlerin ikinci tur sonuçları Yunanistan için büyük önem taşıyor

ATİNA (AA) - ALİ ÖZTÜRK/MEHMET HATİPOĞLU - Yunanistan'da geçen hafta sonu yapılan yerel seçimlerin ilk turunda adayların büyük bölümünün aldığı oyların seçilmek için yeterli olmaması nedeniyle gözler 25 Mayıs'ta yapılacak ikinci tura çevrildi. İlk turda muhalefet partilerin oylarındaki yükseliş erken seçim tartışmalarını gündeme getirirdi.

Mali krizle mücadelede hükümetin yardım anlaşmaları politikalarına karşı olan başta ana muhalefet Radikal Sol İttifak (SYRİZA) olmak üzere, sol partilerin desteklediği adayların birçok bölgede ve belediyelerde birinci gelmesi, iki partili koalisyon hükümeti çevrelerinde endişeye neden oldu.

Siyasi gözlemcilerin değerlendirmelerinde, mali krizin olumsuz etkilerinin gölgesinde yapılan seçimlerin iki yıl önce iktidara gelen Başbakan Andonis Samaras için bir sınav oluşturduğu belirtiliyor. Pazar günü yapılacak yerel seçimlerin ikinci turu ile Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili seçim sonuçlarının ülkedeki siyasi ve ekonomik gelişmeler üzerinde etkisi olacağı ifade ediliyor.

SYRİZA’nın yerel seçimlerde kaydettiği yükselişin ardından AP seçimlerinde de birinci parti gelmesi durumunda, Samaras’ın mali yardımların sürmesinde önkoşul olan ülkedeki siyasi istikrarın ve kendi prestijinin daha fazla yıpranmaması için erken seçime gitmesinin kaçınılmaz olacağı kaydediliyor.

Siyasi inisiyatifi SYRİZA lideri Aleksis Çipras’a bırakmamakta kararlı gözüken Samaras, seçim kampanyalarındaki konuşmalarında bu konudaki niyetini açıkça belirtmekten kaçınmıyor ve vatandaşların pazar günü sandıkta yapacağı seçimin "istikrar ya da kabus" arasında olacağını savunuyor.

Hükümetin küçük ortağı PASOK lideri Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos da seçim öncesi konuşmalarında, PASOK olmadan hükümetin ayakta kalmasının mümkün olmayacağını ifade ederek, partisinin düşük oy olmasının hükümeti derinden etkileyeceği mesajını vermişti.

- "Yunanistan ilk kez solu gösteriyor" -

Yerel seçimlerin ilk turunda daha çok büyük kentlerde başarı sağlayan SYRİZA, yerel seçimlerin ikinci turunu hükümetin sert kemer sıkma politikalarına ve yardım anlaşmalarına karşı bir halk oylamasına dönüştürme gayreti içinde.

Yayımladığı seçim spotlarında Yunanistan’ın bugüne kadar sol partiler tarafından hiç yönetilmediğini vurgulayarak, "Yunanistan ilk kez solu gösteriyor" ifadesini kullanması, siyasi çevreler tarafından SYRİZA’nın aynı zamanda bir erken seçim hazırlığı içerisinde bulunduğu şeklinde yorumlanıyor.

- Piyasaların etkilenmesi bekleniyor -

Yunanistan’da mali krizle mücadelenin en kritik aşamasında bulunulan bu dönemde erken seçime gidilmesiyle ülkede siyasi belirsizlik oluşması durumunda, bunun piyasaları etkileyeceği ve yabancı yatırımcıların yeniden uzaklaşması gibi olumsuz gelişmeleri de beraberinde getireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Böyle bir olasılığın Yunan halkının krizle mücadelede bugüne kadar elde ettiklerini de kaybetmesine neden olabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar, ülkenin bugün içerisinde bulunduğu siyasi ortamda hiçbir siyasi liderin halkın ortak beklentilerini karşılayabilecek etkiye sahip olmadığı görüşünü savunuyor. Sonucu ne olursa olsun seçimlerden sonra özellikle PASOK ve Yeni Demokrasi Partisi'nin (ND) olduğu şekilde devam edemeyeceği ve yakın siyasi görüşlerdeki grupların bir araya gelmesiyle farklı isimlerle yeni partilerin kurulacağı beklentisi dile getiriliyor.

- İlk tur seçimler -

Yunanistan'da 18 Mayıs'ta yapılan seçim sonuçlarına göre, ilk turda 113 belediye başkanı seçilirken, bölge başkanlığı seçimlerinde ise Epir bölgesinde ND tarafından desteklenen Aleksandros Kahrimanis yüzde 50,9’luk oy oranıyla ilk turda seçilen tek bölge başkanı olmuştu. Diğer 212 belediye başkanı ve 12 bölge başkanı ise pazar günü yapılacak ikinci tur seçimde belirlenecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com