Yunanistan'dan BM'ye Kıbrıs Raporu Baskısı

Yunanistan'dan BM'ye Kıbrıs Raporu Baskısı
Yunanistan, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'la ilgili raporunda, çıkmazın sorumluluğunu Kıbrıslı Rumlara da yüklemeye çalışacağına dair söylentiler üzerine harekete geçti.

Yunan basını, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Druças'ın, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'a, Kıbrıs'la ilgili raporunda tek taraflı görüşlerin dile getirilmesini engellemek amacıyla müdahalede bulunmaya çalışacağı değerlendirmesinde bulundu.

Atina'da yayımlanan Ethnos gazetesi, Druças'ın Cuma günü New York'ta Ban ile yapacağı görüşmede, büyük bir olasılıkla Şubat sonunda açıklanacak Kıbrıs raporunda, tek taraflı görüşlerin ifadesinden kaçınılması için "önlem amaçlı müdahale girişiminde bulunmasının beklendiğini" yazdı.

Gazete, İngiliz mevkidaşıyla görüşmek üzere dün akşam itibariyle Londra'da bulunan Druças'ın, öncesinde ziyaret ettiği Lefkoşa'da, Kıbrıs Rum kesimindeki tüm siyasi parti liderleriyle temaslarda bulunduğunu kaydetti.

Haberde, Druças'ın ''BM'nin objektif tutum ve iyi niyet misyonuna sadık kalmasının beklendiğini'' vurguladığı belirtildi.

Atina ile Kıbrıs Rum kesiminin, BM Genel Sekreteri'nin, raporunda süregelen çıkmazın sorumluluğunu Kıbrıslı Rumlara da yüklemeye çalışacağına dair söylentilerden kaygılandıkları belirtilen haberde, böyle bir gelişmenin Rum kesimi açısından Avrupa'da olumsuzluk yaratacağı yorumu yapıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com