Yunanistan'ın Ergenekon'u!

Yunanistan'ın Ergenekon'u!
Ankara'da gıyaplarında yargılanan ve Yunanistan'da Türk diplomatlara suikastlar düzenleyen 17 Kasım örgütünün iki üyesi için kırmızı bülten çıkarıldı...

Yunanistan'da faaliyet gösteren ve Türk diplomatlara suikastlar düzenleyen 17 Kasım terör örgütünün 4 üyesi Ankara'da gıyabında yargılıyor. 4 sanıktan Vasilios Corcatos ve Dimitrios Kufodinas hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. Davanın diğer iki sanığı ise Atina'da tutuklu bulunuyor.

Türk yargısında pek benzeri görülmeyen davada, 4 Yunanlı sanık, Atina Büyükelçiliği Basın Ataşesi Çetin Görgü ile, Büyükelçilik Müsteşarı Haluk Sipahioğlu'nu öldürmek, Maslahatgüzar Deniz Bölükbaşı, idari memur Nilgün Keçeci ve şoför Adil Yıldırım'ı da yaralamakla suçlanıyor. Adalet Bakanlığı, Yunanistan'dan örgüt üyelerinin ifadelerini istemiş ve sanıklar hakkında Ankara ağır ceza mahkemesinde ''Adam öldürmek, adam öldürmeye teşebbüs, patlayıcı bulundurmak ve atmak" suçlarından dava açılmıştı.

DERİN DEVLETİN ÖRGÜTÜ
Örgüt Yunanistan'da Albaylar Cuntasının işbaşında olduğu 1973 yılında, Amerika ve Avrupa karşıtı ulusalcı bir çizgi çerçevesinde kuruldu. 17-N olarak anılan örgütün, Yunanistan'daki ''Derin Devlet'' ile bağlantıları da ortaya çıktı. Üyeleri, 2002 yılında tutuklandı ve hapis cezalarına mahkum edildi.

Örgütün bilinen eylemleri arasında, CIA'in Atina'daki şefi Richard Welch ile Yeni Demokrasi üyesi Pavlos Bakoyannis'in öldürülmesi de bulunuyor. 17 Kasım örgütü üyeleri ile DHKP-C arasında bazı bağlantılar da saptanmıştı.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com