Yunanistan'ın Euro'dan çıkması tehlikeli

Yunanistan'ın Euro'dan çıkması tehlikeli
Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkarılması yönündeki isteklere karşı çıkan Almanya Başbakanı Angela Merkel, bunun hem ekonomik hem de siyasi açıdan doğru olmayacağını savundu

Yunanistan'ın çıkarılmasının bir domino etkisi yaratacağını söyleyen Merkel, bunun da Euro para birimi için son derece tehlikeli olacağını belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Genel Başkanlığını yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde seçimi kaybetmesinden çok, Euro Bölgesi'nin sorunlarıyla ilgilendiğini gösterdi. Merkel, dün başkent Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, borç krizi içindeki Yunanistan'ın yad diğer yüksek borçlu Euro Bölgesi üyelerinin Euro'dan çıkartılması yönünde bazı politikacılar tarafından dile getirilen önerileri kesin bir dille reddetti.

Hukuken de mümkün değil
“Yunanistan'ın ya da herhangi bir üyenin Euro Bölgesi'nden çıkartılması bir domino etkisi yaparak Euro para birimi için son derece tehlikeli bir durum ortaya çıkacaktır” uyarısı yaptı. Yunanistan'ın Euro'dan çıkmasının söz konusu olamayacağını vurgulayan Merkel, “Ancak yine de Yunanistan'ın, Euro ülkelerine verdiği vaatleri yerine getirmesi şart” dîye konuştu. Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkartılmasının hukuki açıdan da mümkün olmadığı için bu konu üzerinde durmadığını kaydeden Merkel, “Siyasi açıdan Euro Bölgesi'ndeki tüm ülkelerin Euro ülkesi olarak kalmasından yanayım” dedi.

Akademisyenler dava açtı
Ancak Merkel, Almanya'nın Avrupa Ekonomik İstikrar Fonu'na (EFSF) ve Euro Bölgesi'nin borçlu üyelerine verilen mali yardımlara yaptığı katkıya ilişkin Parlamento'da karşılaştığı muhalefetin yanı sıra, bir grup akademisyenin de bu katkıların yasal ölçülere uygun olup olmadığı yönünde açtığı davalarla da karşı karşıya kaldı. Almanya'da Merkel'e rakip siyasi partilere yakınlığı ile bilinen 5 akademisyenin hükümetin Euro Bölgesi kurtarma paketlerine mali katkı yaparak Alman Anayasası'na aykırı bir adım atıp atmadığının görülmesi amacıyla dava açtığı belirtiliyor.

Rompuy destekledi
AVRUPA Birliği (AB) Başkanı Herman Van Rompuy, Yunanistan'ın Euro Birliği'nden çıkarılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Borç krizi ile mücadele konusunda Yunanistan'a destek vermek için her zaman hazır olduklarını belirten Rompuy, şunları dile getirdi: “Yunanistan'ın Euro Birliği'nden çıkarılması çözümden çok sorun getirir. Euro, hiç bir zaman bugün olduğu kadar kuvvetli olmamıştı. Yapılması gereken ilk şey, ülkelerin geçmişteki kötü para politikalarını bugünün problemleriyle karşılaştırması gerekiyor. Borç krizinin ne kadar süreceğini bilmiyorum. Ancak kriz bitmedi diye sessiz kalacak değilim.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com