"Yunus Emre Buluşmaları"

Yunus Emre Buluşmaları
UKİD Başkanı Çelebi: "Bizim amacımız bu toplantıyla Yunus dostlarının bir kısmını, Yunus'u seven ve sevdirme azminde olan, Yunus'u anlamayı ve başkalarına anlatma amacındaki insanları bir araya getirecek bir çalışma yapmaktır"

ESKİŞEHİR (AA) - Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri kapsamında bu yıl ilki gerçekleştirilen "Yunus Emre Buluşmaları" Eskişehir'de başladı.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) tarafından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Toplantı Salonu'nda etkinliğin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

UKİD Başkanı Musa Serdar Çelebi, programın açılış konuşmasında, Yunus Emre ve felsefesini anlatmak için bir araya geldiklerini belirterek, Eskişehir Valiliğine destekleri için teşekkür etti. 

"Bizim amacımız bu toplantıyla Yunus dostlarının bir kısmını, Yunus'u seven ve sevdirme azminde olan, Yunus'u anlamayı ve başkalarına anlatma amacındaki insanları bir araya getirecek bir çalışma yapmaktır" diyen Çelebi, şunları kaydetti:

"Bu bir harekettir, başlamıştır. Bundan sonra kendi imkanlarımızla her yıl Eskişehir'de, Yunus'un evinde toplanmak üzere bu etkinliği sürdürmeye kararlıyız. Yunus Buluşmaları sevgimizi, aşkımızı çoğaltacak donanımlara vesile olacaktır."

ESOGÜ  Rektörü Hasan Gönen de Yunus Emre'nin bir yerde değil, bin yerde doğduğunu belirterek, "Yunus'un yeri gönüllerdedir. Burada Yunus'un yerinin bir kez daha gönüllerde olduğunu görmekteyiz. Yunus, asırlardır gönül evimizi inşa etmeye devam ediyor. Yunus Emre Buluşmaları'nın bundan böyle dünyanın her tarafında dostluğa kardeşliğe hizmet etmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

Daha sonra tasavvuf müziği dinletisi ve şiir dinletisi sunuldu.

 

-Yunus Emre, Berlin ve Budapeşte'de de anılacak

 

Yunus Emre Buluşmaları, 4 Mayıs'a kadar Eskişehir'de çeşitli etkinliklerle devam edecek.  

Berlin'de  9-11 Mayıs ve Budapeşte'de 30 Mayıs-1 Haziran'da gerçekleştirilecek buluşmalarla, Türkiye'de yapılan anma etkinliklerine yurtdışından insanların da etkin katılımının sağlanması, gelecek yıllarda Türkiye dışında benzer etkinliklere kapı aralanması amaçlanıyor.

Ayrıca, her yıl Avrupa ülkelerinin başkent ve kentlerinde benzer buluşmaların düzenlenmesi, yurt içinde ve yurt dışında Yunus Emre felsefesinin daha da yaygınlaştırılması suretiyle insanlar ve toplumlar arası münasebetlerin, barış içinde, bir arada yaşama kültürüne katkı sağlanması, Eskişehir'in yurtdışında tanıtılması, uluslararası kültürel etkinliklerdeki rolünün artırılması, bir kültür kenti olarak müspet imajının pekiştirilmesi planlanıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com