"Yunus Emre Buluşmaları" sempozyumu

Yunus Emre Buluşmaları sempozyumu
Etkinlikler kapsamında düzenlenen "Yunus Emre Buluşmaları" sempozyumu çeşitli ülkelerden gelen bilim adamlarının katılımıyla gerçekleştirildi

ESKİŞEHİR (AA) - Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Yunus Emre Buluşmaları" sempozyumu gerçekleştirildi.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) tarafından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Toplantı Salonu'ndaki sempozyum, çeşitli ülkelerden gelen bilim adamlarının katılımıyla gerçekleştirilidi. 

Oturum başkanlığını ESOGÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kartal'ın yaptığı ve Yunus Emre'nin hayatı, ilmi ve tasavvufa olan aşkının konu alındığı etkinliğe konuşmacı olarak, İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömür Ceylan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli, tasavvuf edebiyatı yazarlarından Mustafa Tatçı ve ESOGÜ İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ali Çelik katıldı.

Prof. Dr. Çelik, burada yaptığı konuşmada Yunus Emre'nin tarihi bir şahsiyet olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: 

"Müslüman Türk milletinin, islam medeniyetinin nasıl olduğunu, onun ilke ve esaslarını, inanç olarak ahlak olarak, kültür ve medeniyet unsuru olarak kendine nasıl mal ettiğini anlamak Yunus Emre'yi anlamak demektir. Yunus Emre ismi İslam'ın insanlığa armağan ettiği, İslam medeniyetini çağrıştırmaktadır. O, iki dünya aleminin göz bebeği bir şahsiyettir. O, insanın tüm sorunlarını dert edinmiş bir zattır. İnsanın şu dünyada acı çekmesine gönlü razı olmamış, insanın içinde bulunduğu sıkıntı ve durumlardan kurtarmanın yollarını aramış, bulduğu hakikatleri herkesle paylaşmış bir zattır."

Buluşmalar, Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi'nde saat 20.00'de düzenlenecek, "Tasavvuf Müziği Konseri" ile sona erecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com