Yunus Emre, Mevlana ve Fethullah Gülen

Yunus Emre, Mevlana ve Fethullah Gülen
YUNUS EMRE ve MEVLANA dedikten sonra onların yanında günümüzde FETHULLAH GÜLEN’i de onlardan biri gibi göstermek olacak şey değil. Ne günler yaşıyoruz..

SANSURSUZHABER.COM İzmir’de yapılan Türkçe Olimpiyatları Kültür Şenliği’nde kürsüye çıkan Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM”… Türkçe sevginin dilidir.” Gelin tanış olalım” diyen YUNUS ‘ un dilidir. “Gel ne olursan ol yine gel .” diyen MEVLANA’nın dilidir.” dedikten sonra devam etti: İnsanlığı barışa çağıran dildir. Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar kadar olsun/ İnançla geril insana sevgi duy/ Kalmasın el açmadığın mahzun gönül/ Dünyada her kim sevgiye muhtaç/ O’nun hayatını anlat bilmeli ilaç /Aç herkese sineni aç, O’nun gibi aç ./ diyen FETHULLAH GÜLEN HOCA EFENDİ’nin dilidir” diye devam etti ve zaman zaman gözyaşlarını tutamadı.
 
YUNUS EMRE ve MEVLANA dedikten sonra onların yanında günümüzde FETHULLAH GÜLEN’i de  onlardan biri gibi  göstermek  olacak şey değil. Ne günler yaşıyoruz..
 
Bir yanda tüm dünyaca yüz yıllardır edebi bir san’at ve düşünce çığırını açtığı kabul edilen, insanlığın ortak duygu ve düşüncelerini dile getiren , gönüllere teselli ve umut veren YUNUS EMRE onun yanında biz yılda bir hafta kutlarken dünyanın 2008 yılına onun adını verdiği, sevgi temelinde tüm insanlığı kapsayan evrensel düşünceleriyle Bilginlerin Bilgini kabul edilen büyük mütefekkir MEVLANA ve öbür yanda da bir tarikat lideri FETHULLAH HOCA…
 
Son zamanlarda sistematik bir şekilde Fethullah Hoca hayranlığı işleniyor. Başbakan’ın Amerika seyahatinden önce bir gazetecinin “Fethullah Gülen’i ziyaret edecek misiniz?” sorusuna verdiği “Gökten ne yağar ki yer kabul etmez.” cevabıyla Hoca Efendiye nasıl bir paye biçildiğini sizlere bırakıyor ve kendi kendime” Acaba Fethullah Hoca’nın değerini ben mi anlamıyorum.” diye soruyorum. Ama içimden bir ses bu son günlerdeki AKP kadrolarının Fethullah Hocaya olan aşırı hayranlığının sevgiden değil de gücünden korkulmasından ileri geldiğini söylüyor. Olaylar da bu düşüncemi doğruluyor. Zira son aylarda Hoca ve cemaati ile Başbakan ve AKP arasında soğuk rüzgarların estiği söylentileri vardı. Bunun üzerine daha uzlaşmacı, daha sakin başlı ve Hoca Efendi gibi gözü yaşlı Bülent ARINÇ bu serin rüzgarları  melteme çevirmek için özel olarak yanına eşini de alarak Hocayı ziyarete gitti. Böyle bir ziyaret resmi olamayacağı için ARINÇ ‘ın bu gezisine nasıl bir gerekçe uyduruldu gerçekten merak ediyorum.
 
ÜSLUP
 

Hazır Hoca Efendiden söz açılmışken kaldığımız yerden devam edelim. ARINÇ kendi söylemiyle Başbakan adına vekaleten kendi adına da asaleten Hoca’yı ziyaret ederek fikirlerini ve talimatlarını aldı . Bu arada Hoca’nın Başbakan’ın icraatlarını takdir ettiğini ve kendisini çok sevdiğini de öğrendik. Yalnız üslubuna dikkat etmesini söylemiş. Döndükten sonra ARINÇ acaba bu görüşmeyi Başbakan’a anlatmadı mı ? Neden soruyorum biliyor musunuz?  KILIÇDAROĞLU’nun gerek ULUDERE ve gerekse de REYHANLI faciaları nedeniyle Başbakan’ı sorumlu bularak kendisine KATİL dediği için tazminat davası açan Başbakan hafta içinde partisinin il ve ilçe teşkilatı mensuplarına yaptığı konuşmada bu sözü hatırlatıp KILIÇDAROĞLU için AHLAKSIZ, EDEPSİZ ve CAHİL dedi. Yani Başbakan, Hoca Efendi beğenmiyor diye üslubunu değiştirmedi…
 
Bence özellikle AHLAKSIZ kelimesi KATİL kelimesine göre çok daha ağır bir hakaret içerir. En basit örneği bir katil, milletvekili olabilir ama mahkemece ahlaksızlığı sabit olmuş ve hüküm giymiş biri, ahlaksızlık yüz kızartıcı bir suç olduğu için milletvekili olamaz. Bu arada şu meşhur ‘one minute’lü toplantıda Başbakan’ın İSRAİL ‘in kendisinden yaşça çok büyük Devlet Başkanı Simone PEREZ’e “Siz adam öldürmeyi çok iyi bilirsiniz.” diyerek ona üstelik USTA BİR KATİL suçlaması yaptığını da hatırlatmalıyım.
 
Kısaca Başbakan bilinen üslubunu değiştirmediği gibi, Hoca Efendinin nasihatlerine de pek kulak asmamış görünüyor. Ne diyeyim? Vallahi korkarım Hoca Efendi bir gün karşılaşırsa Başbakan’ın ağzına mutlaka biber sürecektir.
 
Evrensel Erdoğan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com