Yunus Emre Resim Yarışması Sergisi AÜ'nde açıldı

Yunus Emre Resim Yarışması Sergisi AÜ'nde açıldı
Uluslararası Eskişehir Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen Yunus Emre Resim Yarışması Sergisi Anadolu Üniversitesi (AÜ) açıldı.

Uluslararası Eskişehir Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen Yunus Emre Resim Yarışması Sergisi Anadolu Üniversitesi (AÜ) açıldı.

Eskişehir Valiliği ve AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) tarafından kentin kültürel ve sanatsal kimliğinin önemli yapı taşlarından biri olan ve Türk Edebiyatı'nın en büyük isimleri arasında yer alan Yunus Emre'nin dünya görüşü, insan sevgisi ve sanatçı kişiliğinin yaşatılabilmesi, genç neslin bu değerleri öğrenmesi ve gelecek nesillere de aktarılması amacıyla düzenlenen resim yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı, AÜ Yunus Emre Sanat Galerisi Salonu'nda yapıldı.
Serginin açılışına, Vali Mehmet Kılıçlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, AÜ Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, Vali Yardımcısı Nurullah Naci Kalkancı, AÜ, GSF Dekanı Prof. Zehra Çobanlı, yetkililer ile öğrenciler ve sanatseverler katıldı.
AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Zehra Çobanlı, sergide yer alan eserlerle, Yunus Emre Felsefesi'nin günümüze nasıl aşılandığının görüleceğini belirtti.
Rektör Prof. Dr. Davut Aydın'da Uluslararası Eskişehir Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri çerçevesinde bu yıl ikincisi düzenlenen resim yarışması ve sergisinin kurumsallaşmaya başlamasının sevindirici olduğunu dile getirdi.
Yarışma'nın haftaya anlam katan çok yerinde bir çalışma olduğunu ifade eden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ise “Buradaki eserler sanatçıların düşüncelerini renk halinde tuval'e yansıtmalarından oluşmaktadır. Bu anlamda her ressam bir parça Yunus'tur.” dedi.
Yunus Emre Resim Yarışması'nın, Uluslararası Eskişehir Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası çerçevesinde düzenlenen çok özel bir etkinlik olduğunu vurgulayan Vali Mehmet Kılıçlar, “Eskişehir sosyal performansı çok yüksek, bilim, kültür ve sanat kentidir. Bu önemli çalışma da etkinliklerle çok güzel örtüşüyor. Amacımız etkinlikleri kurumsallaştırmak, belli bir yapıya kavuşturmaktır” diye kohnuştu.
Açılış konuşmalarının ardından, yarışmaya “Sarsıntı da Büyük Buluş” eseri ile katılan sanatçı Orhan Erkal, Başarı Ödülü'nü Vali Mehmet Kılıçlar'ın elinden aldı. Başarı ve mansiyon ödüllerinin protokol üyelerince sanatçılara verilmesinin ardından Rektör Aydın, AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü öğrencilerinin yaptıkları cam vazoları, günün anısına protokol üyelerine hediye etti. Ödül töreninin ardından sergiyi gezen Vali Kılıçlar, Dekan Prof. Zehra Çobanlı 'dan sergilenen eserler ile ilgili bilgi aldı.
Yaklaşık 300 eserin katıldığı, Yunus Emre Resim Yarışması'nda sergilenmeye değer görülen 37 eser, 8 Haziran 2011 tarihine kadar, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Sanat Galerisi Salonu'nda sergilenecek.
Resim sergisinin açılışından sonra AÜ GSF'ne geçen Kılıçlar, fakülte içerisinde sergilenen Yunus Emre temalı, Uluslararası Kaligrafi ve Tipografi'nin Sanatsal Yansımaları Sergisi paralelinde yapılan görsel tasarım çalışmaları ile sanatçıların ve öğrencilerin günlük kullanım eşyaları ve kitap kapaklarına Yunus'un sözlerini işledikleri eserlerden oluşan sergide incelemelerde bulunarak Cam Atölyesini gezdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com