Yurt dışı yasakları kaldırıldı

Yurt dışı yasakları kaldırıldı
Haklarında yurt dışına çıkış yasağı bulunan 71 bin 516 kişi artık yurt dışına çıkabilecek.

12 Eylül 2010 tarihinde referanduma sunulan ve 'evet' kararı çıkan anayasa değişiklik paketiyle demokrasi için köklü reformlar getiren değişikliklerin birçoğu hayata geçirildi.
 
Mevcut işleyişte, ceza soruşturması ve kovuşturması geçirenlere yurt dışı yasağı getirilebiliyordu. Az miktarda vergi borcu olan bir işadamı, bu sınırlama yüzünden yurt dışına çıkamıyordu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin de 2006 yılında yanlış bulduğu bu uygulama değiştirildi. Artık hakkında hakim kararı olmadığı sürece ceza kovuşturması ve soruşturması geçirenler de yurt dışına çıkabiliyor.
 
71 BİN 516 KİŞİNİN YASAĞI KAYITLARDAN SİLİNDİ
 
İçişleri Bakanlığı verilerine göre Pasaport Kanunu'nun 22'nci maddesine dayanılarak valiliklerce yapılan tahkikat sonucunda, bakanlığın takdir yetkisi ile genel güvenlik bakımından yurt dışına çıkmalarına kısıtlama getirilen 528 vatandaş hakkındaki tahdit kaydı silindi.
 
Ayrıca vergi daireleri ve mal müdürlüklerince yurt dışı çıkış yasağı talep edilen ve hakkında yurt dışı çıkış yasağı konulan 71 bin 516 vatandaşın yasağı da anayasada yapılan düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle bilgisayar kayıtlarından silindi.
 
ORDUDAN İHRAÇ EDİLEN ASKERLERE MAHKEME YOLU AÇILDI
 
Yıllardır eşinin kılık kıyafeti veya inançlarından dolayı irtica gerekçesiyle Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla ordudan binlerce subay ve astsubay ihraç edildi. Bu rakam 28 Şubat döneminde zirveye çıktı. 1997-1998 yıllarında 569 kişi ordudan atıldı.
 
Ordudan ilişiği kesilen askerlerin hak aramasının önündeki engel, YAŞ kararlarına karşı yargı yolunun kapalı olmasıydı. Rütbesi sökülen, işsiz bırakılan askerler mahkemelere gidip hakkını arayamıyordu. Anayasa değişikliğiyle bu durum düzeltildi. 12 Mart 1971 tarihinden sonra yargı yoluna kapalı idari işlemler veya YAŞ kararları ile Türk Silâhlı Kuvvetlerinden ilişiği kesilenlere veya vefatları halinde kanuni mirasçılarına, bir kısım özlük haklarının geri verilmesi ve yargı yolu açılması maksadıyla, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda yapılan değişiklik, 22 Mart 2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
YAŞ KARARLARINA YARGI YOLU
 
Anayasanın 125'inci maddesinde yapılan değişiklikle YAŞ'ın terfi işlemleri ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayırma hariç her türlü ilişik kesme kararlarına karşı yargı yolu açıldı. Böylece Silahlı Kuvvetler'den ilişiği kesilen askeri personele hak arama hürriyeti ve savunma hakkı tanındı. Bu değişiklikle birlikte YAŞ kararlarıyla ordudan atılan yaklaşık bin 800 kişiye yargı yolu açıldı. Başvurular Milli Savunma Bakanlığı'na yapılıyor. Başvurusu reddedilen yargıya gidebilecek. Kabul edilirse bulunduğu rütbe itibariyle intibakları yapılacak. Emekliliği hak etmişse emekli olacak. Başka kurumda da görevlendirmeler olacak. Araştırma görevlisi kadroları ihdas edilecek.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com