"Yurt dışına da transfer..."

"Yurt dışına da transfer..."
Galatasaray'ın tecrübeli oyuncusu Selçuk İnan çarpıcı açıklamalar yaptı.

Galatasaray'ın orta saha oyuncusu Selçuk İnan, Galatasaray'a geldiği için mutlu olduğunu söyleyerek, teknik direktör Fatih Terim ile çalışmanın ayrıcalık olduğunu ifade etti.

Galatasaray Dergisi'nin 109. sayısına açıklamalarda bulunan başarılı oyuncu Selçuk İnan, sezon başında Trabzonspor'dan Galatasaray'a transferinin kendisi için kolay olmadığını anlatarak, "Trabzonspor'da üç sene oynadım, kaptanlığa kadar yükseldim, çok iyi arkadaşlarım, çok iyi bir hocamız ve takımımız vardı. O güzel, değerli insanları bırakmak, benim için oldukça zordu. Aramızda bir bağ oluşmuştu çünkü. Ama benim hedeflerim arasında Galatasaray'a gelmek vardı.

Bir gün, mutlaka, ne olursa olsun, bu formayı giymek istiyordum. Kolay olmadı, ancak Trabzonspor'dan ayrılmayı açıkçası kafama koymuştum. Bu konuda hiç kimseye yalan söylemedim, hiç kimseyi de oyalamadım. Ama farklı şeyler yazıldı, konuşuldu. Olabilir, Trabzonspor taraftarı belki de daha çok diğer söylenenlere inanmışlardır. Onlara da bir şey diyemiyorum. Oradaki maçta tepki göstermeleri de normal. Ama ben hiç yalan söylemedim, kimseye saygısızlık yapmadım. Giydiğim formayı sonuna kadar terlettiğime, ne gerekiyorsa son ana kadar yaptığıma inanıyorum. O yüzden vicdanen hiçbir rahatsızlığım yok. Üç yıl boyunca Trabzonspor'un tüm maçlarında oynadım, Türkiye Kupası'nı kazandık, rekor puan aldık, Süper Kupa şampiyonu olduk, UEFA Kupası'na da gittik, hedeflerin hepsini gerçekleştirdik orada. Bundan sonra aynı şekilde Galatasaray'ın başarısı için elimden geleni yapacağım" dedi.

"YURT DIŞINA DA TRANSFER OLABİLİRDİM"

Sezon başında yurt dışından da teklifler aldığını söyleyen İnan, "Aslında ilk hedefim gerçekten Avrupa'da oynamaktı. Ama orada istediğim, daha üst seviye takımlardan ciddi teklifler alamadım. Galatasaray, bana daha cazip geldi. Sadece ekonomik anlamda değil, Fatih Hoca'nın Galatasaray'a gelmesi ve daha önemlisi, Fatih Hoca'nın beni çok istiyor olması, Galatasaray transferimdeki en büyük etkendi" diye konuştu.

"HİÇ DÜŞÜNMEDEN GALATASARAY İLE ANLAŞTIM"

Galatasaray transferinde Hasan Şaş'ın kendisini nasıl ikna ettiğini anlatan Selçuk, şunları söyledi:

"O dönem bu olaylar vardı. Trabzonspor, Beşiktaş, Fenerbahçe 'Hangisi olacak' soruları soruluyordu. Bizim de bir hafta sonra Belçika ile çok önemli bir milli maçımız vardı. O maç öncesinde karar vermek istiyordum ben. Bunlar beni zorluyordu, kafam rahat değildi, bir de Türkiye için önemli bir maça çıkacaktım. Ne olursa olsun, o baskıyla oynayamazdım o maçı. Hocalarımız da tedirgindi, 'kafası rahat mı, sakatlık olur mu' diye düşünüyorlardı. Ben de aşağı yukarı belirlemiştim zaten gideceğim takımı. Burada başarılar yaşamayı düşünüyordum. Hasan Şaş da, hocalığından önce, çok sevdiğim bir ağabeyimdi. Benimle bir görüşme yapmak istedi. Fatih Hoca'nın beni ne olursa olsun takımında görmeyi çok istediğini söyleyince hiç düşünmeden, tereddüt etmeden, o gece Galatasaray ile anlaştım."

"ARDA'NIN TAKIMDAN AYRILMASI ÜZÜCÜYDÜ"

Galatasaray'a gelmesinde Arda Turan'ın da etkisi olduğunu söyleyen Selçuk, Arda'nın takımdan ayrılmasına üzüldüğünü belirtti. Arda Turan ile Manisa'dan itibaren süren bir arkadaşlığının olduğunu hatırlatan Selçuk İnan, "Arda, benim kardeşim gibidir. Manisa'da beraber oynamıştık, aynı evde kalmıştık. Ailece görüşürüz, arkadaştan öte bir arkadaşımdır. Benim Galatasaray'a gelmemi kendi kariyerim adına doğru karar olacağını düşündüğü için çok istiyordu. Galatasaray'daki ortamın çok düzgün olduğunu, taraftarların çok iyi olduğunu hep anlatıyordu bana. Beni sevdiği için yanlış bir karar almamı istemiyordu. Bu yüzden sürekli baskı altına alıyordu beni. Bunda da başarılı oldu. Ben geldikten sonra, O'nun gitmesi benim için biraz üzücüydü. Ama kendisi adına doğru olacağını düşündüğü şeyi yaptığından dolayı ben mutlu olmuştum. Gitmek istediğini söylemişti bana. Belki orada daha rahat olacağını düşünüyordu, çünkü üzerine çok geliniyordu. Üzülmüştüm açıkçası. Ama O'nun adına çok sevinmiştim. Benim sevdiğim bir arkadaşım, çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

Ligin ilk yarısında Trabzon'da zor bir maça çıktığının hatırlatılması üzerine Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

"Trabzonspor maçı, benim için çok farklıydı. Daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım. Demek, gerçekten çok sevmişim Trabzonspor'u, oradaki arkadaşlarımı, hocamı* Sahaya ilk çıktığımda büyük bir tepki, hatta küfürler vardı. Bunları bekliyordum; ancak yine de etkilenmemek olmuyor. Aşırı duygusal olduğum için belki de. Karşımda üç sene beraber oynadığım oyuncular vardı. Bu beni maçın ilk bölümünde etkilemişti açıkça. Birkaç tane pas hatası da yaptım, ama işlerin düzeleceğini de biliyordum. O topun başına geldiğimde gol olacağını biliyordum, inanmıştım. Allah da bana böyle bir şey nasip ettiği için çok mutluyum. Ancak golü attıktan sonra ne yapacağımı bilemedim; çünkü bir yanda takımım seviniyordu, diğer tarafta arkadaşlarım üzülüyordu. O yüzden pek de tepki veremedim."

FATİH TERİM'İ ANLAMAK...

Kariyerinde dünyanın sayılı teknik direktörleriyle çalıştığını aktaran Selçuk İnan, "Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum, benim üzerimdeki emekleri büyük. Ama Ersun Yanal, Şenol Güneş, Guus Hiddink, biraz daha sakin ve sessiz. Fatih Hoca, çok yumuşak kalpli, eğlenceli, sevecen, sinirlendiği zaman bunu dışarı daha fazla vurabilen biri. Ben biraz daha duygusal bir insan olduğum için eskiden daha fazla etkileniyordum, oyunuma da yansıyordu bu. Ama Fatih Hoca'yı tanıdığımız, O'na daha yakın olduğumuz zaman, tüm çabasının bizi daha iyi bir oyuncu haline getirmek olduğunu anlamamız kolay oluyor" ifadelerini kullandı.

"HİDDİNK BİZİM İÇİN KAYIPTIR"

Selçuk İnan, Guus Hiddink'in çok önemli bir teknik adam olduğunu vurgulayarak, "Türk futbolcusu, hocanın da söylediği gibi, duygularıyla hareket eden insan. O da fazla gerçekçiydi. Hoca, sürekli bunu anlattı. Bizim değişmemizi istedi. O'nun bir hatası varsa bu olabilirdi. O bize duygusal anlamda farklı yaklaşsaydı, belki daha farklı olurdu. Ama kesin bir şey değil tabii. Ben Guus Hiddink ile iyi bir iletişime sahiptim, O'ndan çok şeyler öğrendim. Belki de biz O'nun istediklerini yapamadık, çok büyük bir teknik adam, yaptıkları, başardıkları ortada. Anlaşılmayan, birbirimizi anlayamadığımız bir nokta vardı, o da bizim aşırı duygusal insanlar olmamız, hocanın da bunu tam olarak süzememesiydi bence. Ama Guus Hiddink, bizim için kayıptır" açıklamasında bulundu.

"2014 DÜNYA KUPASI'NDA BREZİLYA'DA OLMAK İSTİYORUM"

Euro 2012 finallerine gidememek hem ülke adına hem de kendisi için büyük bir kayıp olduğunu belirten Selçuk, şunları kaydetti:

"Özellikle bu sene tüm milli maçlarda oynamıştım, kendimi de 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'na tam olarak hazır hissediyordum. Gitmeyi çok istiyordum. Hırvatistan'a İstanbul'da 3-0 yenildikten sonra, diğer maça kadar bir gece dahi uyuyamadım açıkçası. Gerçekçi olmak gerekirse, orada dört gol atmanın ne denli zor olduğunu biliyorduk. Benim için oldukça zor bir dönemdi, Hırvatistan'dan dönüş de öyle. Gideceğimize kendimizi çok inandırmıştık. İnsanlar, aldığımız sonuçlar kötü olduğu için, buna inanmayabilir. Hakikaten istiyorduk, odalarımızda sürekli bunu tartışıyorduk. Kısmet değilmiş. Ama 2014 Dünya Kupası'nda Brezilya'da olmayı çok istiyorum. Bunu Abdullah Avcı ile başarabileceğimizi düşünüyorum. Kendisinin çok iyi bir insan olduğunu, futbolu ne çok sevdiğini biliyorum. Ve bizim için çok faydalı olacağına inanıyorum."

"MESSİ DÜNYANIN EN İYİ OYUNCUSU"

Altyapı kategorilerinde birçok yıldıza karşı oynadığı hatırlatılması üzerinde Selçuk, "Dünya Kupası'nda Lionel Messi'ye karşı oynadım. Şimdiki gibiydi, bizden iki yaş küçüktü, ama Arjantin'i tek başına şampiyon yaptı. Turnuvadaki tüm ödülleri almıştı zaten. İlk defa orada canlı izlemiştim kendisini. Olağanüstü bir futbolcu olduğunu herkes söylüyordu, ben de görünce anlamıştım. Şu anda dünyanın en iyi futbolcusu. İspanya'da Cesc Fabregas, David Silva, Sergio Ramos, Raul Albiol, Nijerya'da Taye Taiwo, Obi Mikel, Arjantin'de Pablo Zabaleta gibi oyuncular vardı. Şu an hepsi takımlarında oynama şansı buluyor" şeklinde görüş belirtti.

"BURAK YILMAZ KOMPLE BİR OYUNCU"

"İleri uçta ne tip bir forvet oyuncusuyla oynamak istersin?" şeklinde soruya Selçuk, "Bir orta saha oyuncusu, hem topu önüne attığınızda koşular yapabilen, hem de ayağına aldığında topu futbolu bilen bir forvetle oynamak ister. Tüm özellikleri bünyesinde hazır bulunduran oyuncu da çok üst düzeyde oluyor zaten. Ama Trabzon'da oynarken Burak'ın önüne de, ayağına da atabiliyordum. Burak, ayağına da aynı oranda hakim bir oyuncu. Jaja vardı ayrıca. Onunla daha çok ayağa pas yapardık. Burak'ın sürekli koşu yoluna bırakırdım. Bu, benim için avantajdı. Burada benzer bir şey yakaladığımızı düşünüyorum. Milan Baros, önüne top attığınızda koşu yaparak tehlike yaratabilecek bir oyuncu. Diğer taraftan Johan Elmander var. Çok iyi niyetli, mücadele eden bir takım arkadaşı. Onunla oynamak büyük zevk, saha içinde işimizi kolaylaştırıyor. Önüne de oynayabiliyorsunuz, ayağına da, çok disiplinli. Sercan Yıldırım öyle. Hepsinin çok iyi bir şekilde tek oyuncuda olması, dediğimiz gibi, kolay değil. Ama hoca, bunun analizini başarılı şekilde yapabiliyor. Ayrıca son iki yılda Burak Yılmaz. Büyük çıkış yaptı, komple bir oyuncu" cevabını verdi.

"XAVİ BENİM EN BEĞENDİĞİM VE HAYRANLIK DUYDUĞUM OYUNCU"

Sarı-kırmızılı taraftarların kendisine "Xelçuk" şeklinde hitap etmesi üzerine Selçuk İnan, "Bunu yeni öğrendim, Samsunspor maçından sonra. Benim şu an için örnek aldığım isim zaten Xavi. Mevkiinin dünyadaki en iyisi. Tabi bu şekilde bir yakıştırma yapmaları, biraz abartılı geldi bana. Gerçekçi olmak gerekirse, şu an benim çok çok üstümde Xavi. Ona benzetilmek güzel. Ama mukayese edilmek yersiz olur. Tüm futbolcuların kendi yerlerinde değerlendirilmesi gerekir. O, benim en beğendiğim ve hayranlık duyduğum oyuncu" yorumunu yaptı.

Galatasaray taraftarının muhteşem olduğunu ifade eden Selçuk, "Bugüne kadar bize verdikleri destekten dolayı onlara çok teşekkür ederim. Ne olursa olsun bunu sürdürmelerini rica ediyorum. Beklenen, özlenen şampiyonluklar gelecek. Bize inansınlar, bizim arkamızda durmaya devam etsinler" dedi. (EMK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com