YURTDIŞINA KAÇIRILAN ESERLERİN ÇALIŞTAYI 13 HAZİRAN'DA

YURTDIŞINA KAÇIRILAN ESERLERİN ÇALIŞTAYI 13 HAZİRAN'DA
YURTDIŞINA KAÇIRILAN ESERLERİN ÇALIŞTAYI 13 HAZİRAN'DA

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu,13 Haziran'da "UNESCO 1970-1972 Sözleşmeleri ile Türkiye'de Dünya Miras Alanları ve Yasadışı Yollardan Yurtdışına Çıkartılan Eserlerin İadesi Ulusal Çalıştay Programı"nı düzenleyecek. ANKARA(ANKA)- Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu (UTMK), Haziran'da "UNESCO 1970-1972 Sözleşmeleri ile Türkiye'de Dünya Miras Alanları ve Yasadışı Yollardan Yurtdışına Çıkartılan Eserlerin İadesi Ulusal Çalıştay Programı"nı gerçekleştirecek.
Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının destek ve himayelerinde UTMK tarafından 13 Haziran'da UTMK'nın Ankara'daki binasında "UNESCO 1970-1972 Sözleşmeleri ile Türkiye'de Dünya Miras Alanları ve Yasadışı Yollardan Yurtdışına Çıkartılan Eserlerin İadesi Ulusal Çalıştay Programı" düzenlenecek.
Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, UNESCO kurucu üyesi olan Türkiye'nin, Dünya Miras Alanlarının yönetimi ve ülkelerinden kaçırılmış tarihi eserlerin kaynak ülkeye iadelerinin teşviki kapsamındaki UNESCO çalışmalarını yakından takip ettiği ve desteklediği belirtildi.
Ayrıca, UNESCO'nun söz konusu alanlardaki çalışmalarından azami fayda sağlanmasının Türkiye için önemli bir kazanım oluşturacağı olgusundan hareketle, milli kurum ve kuruluşların ile üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin ulusal ve uluslararası planda yürütülmekte olan bahse konu çalışmalara teknik ve entelektüel düzeyde katkıda bulunmalarının büyük yarar sağlayacağı ifade edildi. (ANKA)
(AT/ÖZK) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com