Yurtta kalan öğrencilere sağlık taraması

Yurtta kalan öğrencilere sağlık taraması
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:"Tıpta erken teşhis önemli. Genç yaşta çok basit destekle giderilebilecek bazı sağlık sıkınıtları gelecek için önlenmiş olacak"- "(Şike davası) Bu tamamen hukiki bir konudur. Yargılanmayla alakalı bir taleptir. Tamamen adaleti

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında "Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtlarında Kalan Öğrencilere Sağlık Taraması Yapılmasına Dair Protokol" imzalandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Büyük Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen imza törenine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu katıldı.

Bakan Kılıç, törende yaptığı konuşmada, sağlık taramasının gönüllük esasına dayalı olarak gerçekleştirileceğini belirterek, uzmanların özellikle göz, diş ve cilt hastalıkları noktasında öğrencilere rehberlik ve danışmanlık hizmeti vereceğini söyledi.

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda 300 binin üzerinde öğrencinin kaldığını ifade eden Kılıç, "Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin en önemli dikkat etmeleri gereken konuları sağlık oluyor. Tıpta erken teşhis önemli. Bu noktada genç yaşta çok basit destekle giderilebilecek bazı sağlık sıkıntıları böylece gelecek için önlenmiş olacak" dedi.

Kılıç, tarama ile ilgili sonuçların kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Protokolde tarama ile alakalı elde edilecek bilgilerin kesinlikle üçüncü kurum ve şahıslarla paylaşılmayacağı noktasında hüküm var. Hasta, hekim arasındaki bir ilişki. Gönüllük esasına dayalı, katılmak isteyen katılacak. Buradaki amaç bir rehberlik, mümkünse erken tespit edilen bir sıkıntı olursa bunun ilerlememesi noktasında destek olmak. Öğrenciler, burada elde edilen sonuçları aileleriyle kendileri paylaşmak isterlerse bu onların bileceği bir konu."

- Şike davası

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın şike davasında yeniden yargılanma talep etmesiyle ilgili soru üzerine ise "Bu tamamen hukiki bir konudur. Yargılanmayla alakalı bir taleptir. Dolayısıyla bizim alanımız değil, tamamen adaletin, hukukun alanıdır. Buradaki çalışmaların nasıl devam edeceğini hep beraber göreceğiz. Bunun sonucunda da nasıl bir yola girileceği o çalışmaların sonucunda belli olacaktır" diye konuştu.

Muhabir: Halil Ibrahim Avsar
Yayınlayan: B. Selçuk Aval

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com