"Yürüyüşü yasaklamak yasadışı"

"Yürüyüşü yasaklamak yasadışı"
İstanbul Barosu Ulus'taki Cumhuriyet Bayramı yürüyüşünün yasaklanmasının hukuka aykırı olduğunu savundu

İstanbul Barosu, ''29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Ulus'ta düzenlenecek yürüyüşün yasaklanması kararının hukuka aykırı olduğunu'' savundu.

Baro'dan yapılan yazılı açıklamada, gerçekleştirilecek buluşmanın, kanundan açıkça anlaşılacağı üzere, 2911 sayılı Kanun kapsamında bir toplantı yahut gösteri yürüyüşü olmadığı, 89 yıllık bir geleneğe dayanan Cumhuriyet kutlaması, töreni, şenliği olduğu kaydedildi.

Anılan kanunun 4. maddesinde ''istisnalar'' başlığı altındaki maddede yer alan toplantı ve faaliyetlerin, 2911 sayılı Kanun'un hükümlerine tabi bulunmadığının açıkça belirtildiği vurgulanan açıklamada, maddenin (b) bendinde, kanunlara uymak, kendi kural ve sınırları içinde kalmak şartıyla kanun veya gelenek ve göreneklere göre yapılacak toplantı, tören, şenlik, karşılama ve uğurlamaların bu kanun kapsamında olmadığının yoruma ihtiyaç göstermeyecek şekilde belirtildiği aktarıldı.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Cumhuriyet kutlamalarının 89 yıllık bir gelenek kapsamında yapılan tören ve şenlik olduğu tartışmasızdır. Nihayet her durumda 2911 sayılı Kanun'un 3. maddesine göre 'Herkes önceden izin almaksızın, bu kanun hükümlerine göre silahsız ve saldırısız olarak kanunların suç saymadığı belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir'. Bu kanuni düzenlemeler dikkate alındığında, yasaklama kararının kanuni bir dayanağı ve makul/meşru bir sebep ve gerekçesinin bulunmadığı, dolayısıyla kararın kanuna, hukuka aykırı olduğu açıkça görülmektedir.

Ne yazıktır ki, Ulu Önder Atatürk'ün, Cumhuriyet'in kurucu ilke ve değerlerinin toplumsal bellekten silinmesi yönündeki çabalar hız kazanmıştır. Bilinmelidir ki, Cumhuriyet ve Atatürk sevgisi bu toplumun yüreğine, belleğine kanun veya kararlarla konulmadığı gibi bu şekilde de silinemez. Türk mucizesi Cumhuriyet'in kutlanmasını da hiçbir güç engelleyemez.''(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com