Yürüyüşünüz sizi ele verecek

Yürüyüşünüz sizi ele verecek
Yürüyüş şeklinin analiziyle kişilerin kimliklerinin tespit edilmesini sağlayabilecek bir sistem geliştirildi.
NewScientist dergisinde yayımlanan araştırmada, kimlik tespiti için kullanılan yüksek maliyetli retina ya da parmak izi taramalarına alternatif oluşturacak, uygulanması daha kolay bir teknoloji geliştirildiği, bu yöntem sayesinde kişilerin kimliklerinin, kameralarca görüntülenen yürüyüş şekillerinden tespit edilebileceği belirtildi. 
 
Münih Teknik Üniversitesi'nden Martin Hofmann ve ekibi, giyilen kıyafetin gölgesi gibi son derece detaylı işaretleri algılayarak kişilerin görünüş bilgisini tam olarak verebilen bir program geliştirdiklerini açıkladı.
 
Test çalışmalarında yüzlerce insanın video görüntülerinin kullanıldığını ve sistemin bu kişileri tanıma oranının yaklaşık yüzde 80 olduğunu belirten Hofmann, bu oranın, daha önce bu alanda yapılan 13 çalışmanın sonuçlarından daha başarılı olduğunu belirtti.
 
Aynı proje üzerinde çalışan Osaka Üniversitesi'nden Daigo Muramatsu ve ekibi ise, farklı kamera açılarından elde edilen görüntülerin kişinin kimliğini tanımlamakta zorluk çıkardığını vurgulayarak, bu sorunu aşmak için çalıştıklarını söyledi.(NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com