Yuvacık Barajı ve Sapanca Gölü'ndeki su seviyesinin düşmesi

Yuvacık Barajı ve Sapanca Gölü'ndeki su seviyesinin düşmesi
İSU Genel Müdürü Bayram:- "Sapanca Gölü'nden senede 30 milyon metreküp tahsis hakkımız var. Biz geçen sene 30 milyon metreküpün 16 milyon metreküpünü kullanmışız"- "Sapanca Gölü'nün şu anki durumunda sadece yağışların azalması etkilidir. Ne Sakary

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, geçen yıl Sapanca Gölü'nden 30 milyon metreküplük tahsis hakkının 16 milyon metreküpünü kullandıklarını belirterek, "Sapanca Gölü'nün şu anki durumunda sadece yağışların azalması etkilidir. Ne Sakarya ne de Kocaeli'nin buradan olması gerekenin üstünde su çekişi yoktur" dedi.

Bayram, kurumda düzenlediği basın toplantısında, 2013'te Yuvacık Barajı'ndan 113,5 milyon metreküp su alabildiklerini, ek olarak Sapanca Gölü'nden de 16 milyon 245 bin metreküp su terfi ettiklerini söyledi.

Geçen yıl baraja giren suyun 506 bin, çıkışın ise 330 bin metreküp olduğuna dikkati çeken Bayram, bu kış sezonunun geçen döneme göre daha olumsuz geçtiğini anlattı.

Bayram, kente günlük 340 bin metreküpün üzerinde su verdiklerini, baraja giren suyun ise 223 bin metreküp olduğunu dile getirerek, "Aradaki farkı Sapanca Gölü'nden alarak temin ediyoruz. Barajda 5,9 milyon metreküp suyumuz var. Bu suyu yaklaşık 3 aydır herhangi olumsuz duruma karşılık yedekte tutuyoruz. Sapanca'dan su çekmeseydik barajdaki su 1 Ekim'de sıfırlanıyordu. O açığı Sapanca Gölü'nden karşılamaya devam ediyoruz, kontrollü su alıyoruz. Barajdaki 6 milyon metreküp suyu koruyacağız" diye konuştu.

Geçen yıl Yuvacık Barajı'nın hiç tam dolu hale gelmediğini, kapakların da hiç açılmadığını vurgulayan Bayram, "Ayrıca, geçen sene barajı biz işletmiyorduk. 18 Ocak itibarıyla Büyükşehir Belediyesine devri yapıldı. Dolayısıyla kapakların açılması durumu varsa ki biz 'yok' diyoruz, o da bizim sorumluluğumuzda değil" ifadesini kullandı.

- "Sapanca'daki su seviyesinin azalması gayet normal"

Bayram, yağışlarda geçen yıla göre ciddi azalma olduğuna işaret ederek, "Türkiye, Doğu Karadeniz bölgesi hariç kurak bir dönem yaşıyor. Dolayısıyla Sapanca Gölü'nün su seviyesinin azalması gayet normaldir. Bu azalma yağışların az olmasındandır yoksa her zamankinden daha fazla su çekildiğinden değildir. Şu anda da Sapaca Gölü su alınabilecek durumdadır" şeklinde konuştu.

Kamuoyunda gölün su seviyesindeki azalmanın süreceği yönünde algı olduğunu ifade eden Bayram, şunları dile getirdi:

"Yağışlar olması gereken seviyeye geldiğinde göldeki su seviyesi de eski haline gelecek. Gölden sürekli artan oranda daha fazla su alma yok. Sapanca Gölü'nden senede 30 milyon metreküp tahsis hakkımız var. Biz geçen sene 30 milyon metreküpün 16 milyon metreküpünü kullanmışız. Yani hakkımızın üstünde bir şey almamışız. Dolayısıyla Sapanca Gölü'nün şu anki durumunda sadece yağışların azalması etkilidir. Ne Sakarya ne de Kocaeli'nin buradan olması gerekenin üstünde su çekişi yoktur."

İSU'nun her zaman olduğu gibi kente kesintisiz su sağladığını vurgulayan Bayram, Türkiye'nin su zengini olmadığını, bölgenin de bu konuda sıkıntılı konumda bulunduğunu, vatandaşların suyu tasarruflu kullanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Muhabir: ŞAHİN OKTAY
Yayınlayan: Kemal Kaymak

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com