Yüz naklinde doktorlara 50 lira!

Yüz naklinde doktorlara 50 lira!
Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştiren doktorlar performans sistemi gereği 50-400 lira alacak.

Türkiye'nin medar-ı iftiharı haline gelen ilk yüz naklini, 18 saat ameliyatta kalarak gerçekleştiren, Akdeniz Üniversitesi ekibinin ameliyat için SGK'dan alacağı ücret, hekim başına 50 ile 400 lira arasında değişiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Akdeniz Üniversitesi'ne dünyada ses getiren bu ameliyat için 250 bin lira ödeyecek.

SGK Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) en büyük cerrahi operasyonu içeren A 1 statüsünün içinde kalp, böbrek nakilleri, bypas gibi işlemler var. Ancak yüz ve kol nakli gibi ameliyatlar için henüz bir mevzuat olmadığından bu ameliyatlar da, A 1 statüsünde değerlendiriliyor. Buna göre yüz ve kol naklinde hekimler performans sistemine göre 1500 ile 2000 puan alıyor. Ameliyathane hemşireleri 20 ile 50 lira, anestezist olarak görev yapan hekim 50-100 lira, cerrahlar 250-400 lira ücret alıyor.

AMELİYATI GERÇEKLEŞTİREN DOKTOR TAM GÜN MAĞDURU
Yüz naklinin mimarı olan Prof. Dr. Ömer Özkan ise 'Tam Gün' yasasına göre muayenanesinde çalışmayı seçtiği için, operasyondan hiçbir ücret alamayacak. SGK Başkanı Fatih Acar, "Yüz nakli çok ciddi bir emek istiyor. Bir doktor, 5 saat ameliyat odasında, 24 saat hastanın başında bekliyor. Bunun karşılığı ödenmeli" açıklamasını yapmıştı. Ancak bu konuda henüz hazırlanmış bir çalışma yok.

'KOMİK RAKAMLAR'
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı
Eriş Bilaloğlu ise "Yüz ve kol nakli kamuoyu tarafından bilinir ve ilgi çeker konular oldu. Ama Türkiye'de onlarca ameliyat ve operasyonlar oluyor. Bu işlemlerde yer alan tüm cerrahların ücretlendirilmeleri onların hizmetlerini rahatlıkla yürütebilmeleri ve ferah bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerine yetecek düzeyde değil. Yılların kişisel, kurumsal ve ekibin birikimi bu kadar komik rakamlara bağlı olamaz" dedi.
(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com