Yüz yüze geldiği ilk Türk'ün tepkisi

Yüz yüze geldiği ilk Türk'ün tepkisi
Sarkozy'nin, yasanın kabulünden sonra görüştüğü ilk Türk vatandaşı olan Fransa İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Demiryürek, Türk kökenli Fransızların sitemini iletti.

Fransa Senatosu'nda kabul edilen Ermeni yasasının ardından Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin görüştüğü ilk Türk vatandaşı olan Fransa İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Haydar Demiryürek, bu ülkede yaşayan Türk kökenli Fransızların sitemini iletti.

Demiryürek görüşmeden sonra A.A muhabirine yaptığı açıklamada, ''Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin, geleneksel yılbaşı kutlamaları çerçevesinde Fransa İslam Konseyi üyelerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Görüşmenini ardından ben kendisine bu ülkede yaşayan Türk kökenli Fransızların üzüntüsü ve hayal kırıklığını ilettim'' dedi.

''Sarkozy'ye bu yasanın anayasa ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu söyledim'' diyen Demiryürek, ''Türk kökenli Fransızların bu yasayı eşit bulmadıkları, ayırımcı buldukları yolundaki şikayetleri de ilettiğini'' söyledi.

Sarkozy'nin kendisini dikkatle dinlediğini kaydeden Demiryürek, Cumhurbaşkanının, bu konuyu ayrıntılı bir şekilde görüşmek ve Türklerin görüşlerini dinlemek üzerece randevu vereceği sözünü verdiğini ifade etti.

Fransa İslam Konseyi'nin kuruluşundan bu yana yönetim kadrosunda görev yapan Demiryürek, aydın, ılımlı ve diyaloğa açık tavrıyla, Fransa'daki çeşitli ülkelerden gelen Müslümanların temsilcileri tarafından yakından tanınıyor ve seviliyor Bir dönem adı Fransa İslam Konseyi Baykanlığı için geçen Demiryürek, Fransa'da sayıca daha fazla olan Cezayir, Tunuslu, Faslı delegelerin son anda Faslı aday üzerinde anlaşması üzerine, başkanlık yerine başkan yardımcılığı görevine seçilmişti.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com