Yüzbinler Taksim Meydanı'nda

Yüzbinler Taksim Meydanı'nda
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı İstanbul Taksim Meydanı'nda kitlesel bir mitingle kutlanıyor.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için üç farklı noktada toplanıp yürüyüşe geçen gruplar Taksim'e ulaşmaya başladı. DİSK, KESK, TMMOB ile çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütü üyeleri kutlamalar öncesi Şişli, Beşiktaş ve Tarlabaşı'nda toplanarak Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Taksim'e ulaşmaya başlayan gruplar, polisin arama noktalarında üstleri arandıktan sonra alana alındı. Alanda yerlerini alan gruplar, halay çekip eğlendi.

BU KADAR ÖNLEME GEREK YOKTU

Taksim'de sabahın erken saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri alınmaya başladı. Dedektörlerle Taksim Meydanı'nda bomba araması yapılırken, Atatürk Anıtı'nın çevresi ve Kazancı Yokuşu, bariyerlerle kapatıldı. Kutlamalar öncesi özel harekat polisleri de ellerinde uzun namlulu silahlarla Taksim'e gelerek, yüksek binaların çatılarına konuşlandı.

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, kutlamalar öncesi Taksim'e gelerek incelemelerde bulundu. Polisin aldığı önlemlere tepki gösteren Ekici, "Kimse tedirginlik yaratmasın biz bayramımızı kutlayacağız. Bu kadar önleme gerek yoktu. Biz şehitlerimizi anacağız" dedi.

Ekinci, Taksim Atatürk Anıtı'nın yanı sıra Kazancı Yokuşu'nun da bariyerlere kapatılmasına kızarak, "Biz açıp çelengimizi koyacağız. Bunu kimse engelleyemez" diye konuştu. Öte yandan, kutlamalar nedeniyle metro kapatılırken, turistlerin ellerinde valizlerle yürüyerek Taksim'e geldikleri görüldü. Taksim'e getirilen ve Gezi Parkı'ndan konuşlandırılan iş makineleri ise dikkat çekti.

İSTİKLAL CADDESİ'NDE BOMBA ARAMASI

1 Mayıs kutlamaları öncesi İstiklal Caddesi didik didik arandı.İstiklal Caddesi'nde 1 Mayıs kutlamaları öncesi Olay Yeri İnceleme ekipleri, eğitimli köpeklerle caddede arama yaptı. Dedektör yardımıyla yapılan aramalar sırasında sokak başlarında bulunan saksılar, park halindeki motosiklet ve boş kutular arandı.

POLİSLE ESP'Lİ GRUP ARASINDA TARTIŞMA

Saat 08.00 itibariyle Tarlabaşı Bulvarı trafiğe kapatılırken, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde polis ekipleri tarafından arama noktası oluşturuldu. Tarlabaşı Bulvarı ve İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm sokaklar da bariyerlerle kapatıldı. Çevrede dükkanları olan esnaf ve işyerlerine gitmeye çalışan işçiler güvenlik noktasında aranarak alındı. Taksim Meydanı'na gitmek isteyen Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi bir gruba polis meydanda bomba araması devam ettiği gerekçesi ile izin vermedi. Grup üyeleri ile polis arasında tartışma yaşandı. Kısa süreli tartışmanın ardından grup polis tarafından ikna edildi. Kutlamalar nedeniyle yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Beyoğlu'nda polis helikopteri de havadan meydanı gözetliyor.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Türk İş'ten bazı sendikaların içinde yer aldığı Sendikal Güç Birliği Platformu'nun organize ettiği 1 Mayıs kutlamalarına STK'lar ve bazı siyasi partiler de destek veriyor. CHP'liler de Kabataş'tan gelen gruplar arasında.

Podyum'un yeri değişti

1 Mayıs kutlamalarının merkezi İstanbul'da yine Taksim'di. Bu yılki kutlamalarda Taksim alanının farklı düzenlendiği ve podyum alanının değiştirildiği gözlendi. Daha önce Atatürk Kültür Merkezi'nin önüne kurulan podyum, bu defa The Marmara Oteli'nin önünde kuruldu. Böylelikle alanın daha verimli kullanılması sağlanırken, katılımcıların doldurduğu Gezi Parkı'nın merdivenleri, amfi tiyatro görüntüsü oluşturdu.

1 Mayıs kutlamalarının merkezi İstanbul'da yine Taksim'di. Kutlamalara katılmak için gruplar, sabahın erken saatlerinden itibaren buluşma alanlarında toplanmaya başladı. Bu kapsamda sendikalar, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, kollektif gruplar, dergiler ve dernekleden oluşan oluşan kortejler, giriş noktalarından Taksim'e çıkmaya başladı. Gümüşsuyu, Tarlabaşı, Elmadağ gibi alana giriş noktalarında sıkı güvenlik önlemleri alan polis, katılımcıların üstlerini tek tek arayarak meydana girişlerine izin verdi. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da meydanın değişik noktalarında seyyar tuvalerin kurulmuş olması dikkati çekti.

GEZİ PARKI'NIN MERDİVENLERİ ANFİ TİYATRO GÖRÜNTÜSÜ OLUŞTURDU

Yoğun katılımın gözlendiği kutlamalar nedeniyle meydan büyük ölçekte pankart ve afişlerle süslenirken, Atatürk Anıtı'nın bulunduğu yere asılan, "1 Mayıs 77 Suçluları yargılansın" dev pankartı dikkat çekti. Bu yılki kutlamalarda Taksim alanının farklı düzenlendiği ve podyum alanının değiştirildiği gözlendi. Daha önce Atatürk Kültür Merkezi'nin önüne kurulan podyum, bu defa The Marmara Oteli'nin önünde kuruldu. Bu da değişiklik, alanın daha verimli kullanılmasını sağlarken, katılımcıların doldurduğu Gezi Parkı'nın merdivenleri de adeta amfi tiyatro görüntüsü verdi.

Bu yıl da her yaştan katılımcıları ağırlayan Taksim Meydanı, renkli görüntülere sahne oluyor. Davul-zurna eşliğinde halay çekenlerin yanı sıra, karadeniz müzikleriyle horon tepen gruplar da meydadaki coşkuyu yansıtıyor. Alana, kortejlerin girişi devam ediyor. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com