Yüzde 26 alınca moralimiz bozuldu!

Yüzde 26 alınca moralimiz bozuldu!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "yüzde 40 oy beklerken yüzde 26 aldık, moralimiz bozuldu" dedi

Kocaeli'nin Gebze ilçesine bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimde bekledikleri oyun çok altında oy aldıktan sonra ciddi moral bozukluğu yaşadıklarını ve bu durumun parti tabanını ciddi şekilde etkilediğini söyledi.

 Yerli üreticilerin yeterli değeri görmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, bu durumu ülkede üretilen otobüslerle örnek vererek, "Devletin bu alanda özel bir politika gütmesi gerek, kendi sanayicisine ağırlık vermelidir. Şuanda Türkiye otobüs sektöründe Avrupa'nın en büyük üretim merkezi konumundadır. Yunanistan'da kullanılan otobüslerin yüzde 42'si Türkiye'de üretilen otobüslerdir. Peki; biz otobüsleri nereden alıyoruz? Bizim kamu kuruluşlarımız, belediyelerimiz nereden alıyor otobüsleri gidip Hollanda'dan alıyoruz. Bunun sebebini yüreğinde ülke sevgisi olan herkesin sorması lazım. Nasıl olurda başka yerden alırsınız. Bizim otobüslerimiz daha mı pahalı? Hayır, daha ucuz. Kazanacaksa benim ülkem kazansın. Kazanacaksa benim sanayicim kazansın" şeklinde konuştu.

13 CENT’E NÜKLEER ENERJİ SATIN ALAN BAŞKA BİR ÜLKE VAR MI!

Türk sanayicisinin Avrupa sanayicisi ile rekabet edebilmesi için aynı imkânlara sahip olması gerektiğini de söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ben eğer Fransa'nın Almanya'nın sanayicisi ile rekabet edeceksem en azından aynı koşullarda benimde elektrik almam lazımdır. Girin internete bakın 13 cent'e nükleer enerjiden elektrik satılan ülke var mıdır? Biz yapacağız. Bunlar ciddi sorunlar. Sanayici aynı zamanda teknolojiyi yakından izlemeli ve üniversite ile işbirliği yapmak zorundadır. Kocaeli bu anlamda çok şanslı bir kent, TUBİTAK burada araştırma kuruluşları, Tekno Park'ı, üniversiteleri var. Bunlar çok güzel" diye konuştu.

HER İLDE DOKTORA YAPMIŞ ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ OLACAK

Organize sanayi bölgelerinin kalifiye eleman ihtiyacını karşılayabilmek için hedeflerinden bahseden Kılıçdaroğlu, "Bizim hedefimiz Türkiye'deki bütün organize sanayi bölgelerinde yatılı endüstri meslek lisesi yapmak. Çocuk oraya gelecek girdiği andan itibaren devlet sigortalı yapacak. Her yıl 5 bin kişiyi Avrupa'ya dünyanın değişik ülkelerine Doktora yapmak üzere göndermek. Düşünün 5 yılda Türkiye nasıl bir tablo ile karşılaşacak. 5. yılın sonunda her ilde yurtdışında doktora yapmış araştırma görevlileri olacak" dedi.

TÜRKİYE BÜYÜYOR AMA SAĞLIKSIZ BÜYÜYOR!

Türkiye'nin büyüme hızının da göstergeden ibaret olduğunu ve göz boyandığını iddia eden Kılıçdaroğlu, "Hızlı büyüyoruz ama şikayet ediyoruz. Çünkü sağlıksız büyüyoruz. 1 yıl yüzde 10, ertesi yıl yüzde eksi 20 olmaz. İleri teknoloji evet, sanayici üniversite işbirliği evet, yeni bir teşvik politikasına evet, çünkü yeni teknolojiler için bizim teşvike önem vermemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Organize sanayi kuruluşlarının genellemeden çıkartılarak alanına göre yönetmeliklerin olması gerektiğini de dile getiren Kılıçdaroğlu, "OSB'ler ile ilgili yönetmeliğin olması doğaldır. Ancak bir yönetmelik acaba yasanın uygun gördüğü alt hukuk olarak devreye girdiğinde ihtiyaçları karşılayabilir mi? Her OSB'nin nitelikleri farklı olabilir. Belli bir kümelenmeden bahsediyoruz, o zaman hem yasanın buna uygun olması lazım, bu bir yasada olabilir iki yasa da olabilir. Yönetmeliklerin ayrışması gerekiyor. Her bir sektör için farklı bir yönetmelik olmalı" dedi.

YÜZDE 40 BEKLERKEN YÜZDE 29 ALINCA CİDDİ ANLAMDA MORALİMİZ BOZULDU!

Seçim öncesi yapılan anketlerde alınan kötü sonuçlarının neredeyse tamamının CHP'nin oy kaybettiği yönünde çıkması hakkında sorulan soruyu samimiyetle cevapladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Seçim öncesi yapılan anketlere göre CHP'nin çok daha fazla oy toplayacağı sonucu elde edilmişti. Peki, CHP neden böyle bir tablo ile karşılaştı? Bunun nedeni siyası etken mi? Ekonomik etken mi? Ulusal etken mi?”

“Samimi olarak söylüyorum seçimlerde büyük bir beklentimiz vardı. Bu beklenti gerçekleşmeyince bizim de tabanımızın moralinde bozulma oldu. Çünkü biz yüzde 40 gibi oy beklentisindeyken yüzde 26 gibi bir sonuçla karşılaştık. Bu bizde bir moral bozukluğu yarattı. Samimi söylemek gerekirse, bu moral bozukluğunun getirdiği bir sıkıntı var. Anketlere güvenmiyorum ancak seçimlerdeki heyecanın şuan da sürdüğünü de söylersem doğru olmaz" şeklinde açıklamada bulundu.
 
(UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com