Yüzde 50 iş garantili kurs

Yüzde 50 iş garantili kurs
Organize sanayi bölgesinde uzmanlaşmış meslek edindirme kursu ile kursiyerlerin yarısı istihdam edilecek

İŞ-KUR Kütahya İl Müdürlüğü, Orcia Fabrikası işbirliği ile Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezi (UMEM) protokolü imzalandı. Protokole göre kursa başlayacak 60 kursiyer dikiş eğitimi alacak ve kursiyerlerin yarısı firma tarafından istihdam edilecek.

İŞKUR İşbaşı eğitim ve meslek edindirme kurslarına bir yenisini daha ekliyor. İŞ-KUR, yeni meslek edindirme projesi, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezi (UMEM) hayata geçiriyor. UMEM kapsamında ilk protokol Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Orcia Firması ile imzalandı. İŞ-KUR ve Orcia firması arasında imzalanan UMEM protokolüne göre yüzde 50 istihdam garantili 60 kişilik oto koltuk kılıf dikimi kursu açılacağı belirtildi.

KURSİYERLERİN CEP HARÇLIKLARI İŞ-KUR’DAN
Protokol imza töreninde İŞKUR ve Orcia yetkililerinin verdiği bilgiye göre kursu başarıyla bitirecek kursiyerler bir ay süreyle firma bünyesinde işbaşı eğitim programına katılacak. Katılımcılara bu süre içerisinde her fiili gün için 20TL, program süresince ise 25 TL kursiyer cep harçlığı İŞKUR tarafından ödenecek. Katılımcıların Genel Sağlık Sigortası ile İş ve Meslek Primleri İŞKUR tarafından karşılanacak.

“KADIN İSTİHDAMI ARTIYOR”
Protokol İmza töreninde konuşan İŞKUR Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, UMEM katılımcılarının kurs ve program sonucunda başarılı olmaları durumunda işbaşı yapabileceklerini söyledi. UMEM’ in diğer firmalar tarafından bilinmesinin büyük önem taşıdığını belirten Feyzullah Eren Türkmen, “Orcia Firması 955 kadın kursiyeri bünyesinde istihdam ettirmişti. Bu nedenle Orcia Firması kadın işsizlere yönelik istihdamda öncülük etmiştir. 2008 ve 2012 yılları arasında Orcia Firması içinde 69 kurs açılmış olup bin 378 kişi kursu başarı ile tamamlamış ve başarılı olan kursiyerlerin bin 5 kişi firmada işbaşı yapmıştır. Orcia Firmasına bu katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Orcia Firması İnsan Kaynakları Müdürü Sabri Topçu ise, İŞKUR ile İşbirliği içersinde yaptıkları projeler ile birçok kişiye firmaları bünyesinde meslek ve iş kazandırmaktan gurur duyduklarını kaydetti. Sabri Topçu, bu protokolün halkımıza ve ilimize hayırlı olmasını dileklerinde bulundu.
Yapılan açıklamaların ardından protokol için imzalar atıldı.

UMEM PROJESİ NEDİR?
Kütahya Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezi (UMEM) hakkında şu bilgileri verdi: “2010 yılının Haziran ayında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB tarafından imzalanan protokolle başlamıştır. Bu süreçte çeşitli mesleklerde kus düzenlendi. İlimizle işverenlerle ve MEB bağlı okullarda yürütülen yaygın eğitim programlarından biridir. Bu programla İşverenlerin ileri dönük eleman ihtiyacını karşılamak ve kişilerin eğitilmesi ve iş sahibi olması amaçlanmaktadır. İnternet sitemizde bu projelerin detayları ve aşamaları yer almaktadır.“ dedi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com