"Yüzde 90'ı insan hatası"

"Yüzde 90'ı insan hatası"
Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürü Zekeriya Mere, havaların ısınması ile birlikte oluşabilecek orman yangınlarına karşı hazır olduklarını söyledi.

Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürü Zekeriya Mere, havaların ısınması ile birlikte oluşabilecek orman yangınlarına karşı hazır olduklarını söyledi.
1 Haziran ile 1 Kasım arasının orman yangınları mevsimi olduğunu anlatan Zekeriya Mere, orman yangınları ile mücadele konusunda teknik donanım ve yangın müdahale işçilerinin hazır durumda olduğunu vurguladı. Mere, '6 yangın ekibi, 89 yangın ilk müdahale işçisi, 8 arasöz, 1 adet yangın ikmal aracı, 1 ekskavatör, 1 grayder, 2 dozer, 5 adet Afyonkarahisar'daki ormanları gözetlemeye konuşlanmış yangın gözetleme kuleleri var. 1 seyyar müdahale aracı var. Bütün bu ekip ve ekipmanlarımız hazır halde, 6 ay, 24
saat boyunca orman yangınlarına hazır halde bekliyorlar' dedi. İşçileri eğitimden geçirirken araç ve gereçlerin de bakım ve onarımının yapıldığını anlatan Müdür Mere, 'Oluşabilecek yangınlara aniden müdahale etmemiz gerekiyor. Bu yüzden bölgeye en geç 15 ile 20 dakika arasında müdahale etmemiz şart' şeklinde konuştu. Orman yangınlarının yüzde 90'ının insan unsuru ile çıktığını vurgulayan İşletme Müdürü Mere, vatandaşların orman yangını çıkarmamalarına yönelik duyarlı olmalarını istedi.
PİKNİK YAPARKEN DİKKAT
Aşırı sıcakların orman yangınlarını çıkarabilecek ayrı bir unsur olduğuna da dile getiren Zekeriya Mere, Özellikle Akdeniz bölgesinde yoğunlukta olan orman yangınlarının çıkmasındaki en önemli unsurun tedbirsizlik olduğunu söyledi. Mere, 'Piknik yapmak için ormanlık alanlara gelenler yaktıkları ateşi söndürmeden ayrılıyorlar ya da söndürdüklerini zannedip ateşin başını terk ediyorlar. Bunlara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Rüzgar, sönmeyen ateşi dağıtıyor. Orman yanması çabuk başlar ama yeniden yetiştirilmesi uzun zaman alıyor. Bu nedenle piknik yaparken daha dikkatli olunmasını istiyoruz' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com