Yüze göre burun estetiği!

Yüze göre burun estetiği!
'Amaç sadece burun yapmak değil, yüze göre burun yapmaktır.'

Dr. Coşkun Şanverdi burun estetiği hakkında bilinmeyenleri anlattı...

Günümüzde en çok tercih edilen estetik ameliyatlarının başında burun estetiği gelir. Burnun estetik amaçlı yeniden şekillendirilmesi veya düzeltilmesi işlemine rinoplasti  denir.

Modern rinoplasti operasyonlarında amaç; standart değil, kişiye özel, cinsiyete, yüz hatlarına ve ifadesine uygun, nefes alma sorunlarının tamamen giderildiği bir burun yapmaktır.

 

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

Rinoplastide yaş sınırı
Fiziksel gelişimin tamamlanması yönünden kızlarda 16, erkeklerde 17  yaşı beklemek gerektiği genellikle vurgulansa da gerektiğinde kimi uygun hastalarda daha erken yapılabilir.Fakat ruhsal gelişimi değerlendirmek bir o kadar önemlidir. Operasyon öncesi yapılan görüşme sırasında bu yönden de değerlendirme yapılmalıdır.

Kimler rinoplasti olabilir
Burnundaki şekilsel  bozukluk ve eşlik edebilecek  nefes alma sorunlarının  çözümünü isteyen, ameliyat olmasında (genel veya lokal)  tıbbi bir sakınca olmayan, ciddi psikiyatrik sorunları olmayan kişiler ameliyat edilebilir.

Ameliyat için en uygun mevsim
Yılın tüm zamanlarında ameliyat yapılabilir. Sadece yaz aylarında  güneşten korunmak, 2-3 ay gözlük takmamak gibi öneriler düşünüldüğünde küçük konfor farklılıkları olabilmekte fakat ameliyatların sonuçları ve başarısı ile ilgili farklılıklar yaşanmamaktadır.

Ameliyat hangi anestezi tipi ile yapılır
Rinoplasti hem genel, hem de lokal anestezi altında  yapılabilmektedir. Ameliyat konforu ve hasta uyumu ile birlikte değerlendirildiğinde  çoğunlukla genel anestezi  tercih edilmektedir.


Rinoplasti öncesi hastanın dikkat etmesi gerekenler
Aspirin kullanıyor ise 2 hafta önce bırakılmalı, ağrı kesici ihtiyacı olur ise doktorun  önerisi  alınmalı, 1-2 hafta önce alkol-sigara tüketimi kesilmelidir.Hasta bildiği tüm sağlık sorunları ve kullandığı ilaç ve maddeler  konusunda  doktorunu  bilgilendirmelidir.


Rinoplasti planlaması nasıl yapılır?
Başarılı bir sonuç için öncelikle iyi bir planlama  yapılmalıdır. Bunun da ilk basamağı hasta ile doktorunun  sağlıklı bir diyalog  kurmasıdır.Burundaki problemlerin bir bütün olarak kabul edilip içi ve dışının detaylı muayenesi, şekilsel sorunlara eşlik edebilecek  'septum deviasyonu, konka hipertrofisi, polip, kronik sinüzit gibi başka sorunların,  gerekirse Bilgisayarlı Tomografi  görüntüleme  yardımı ile teşhis edilip  hep birlikte tedavi edilmesini  sağlayacaktır. Burun estetiği planlanırken olası diğer sorunların  doğru teşhis edilip, estetik operasyonu sırasında bunların da  düzeltilmesi , ameliyatın başarısı, burundan nefes alabilme gibi fizyolojik fonksiyonların düzeltilmesi ve  hayat konforu açısından çok önemlidir.Kaldı ki septum deviasyonu  gibi burun içinde ve bazen dışında da eğriliğe yol açan sorunlar giderilmeden  başarılı bir estetik operasyon  yapabilmek imkansızdır. Kısaca burun içi ve dışı birlikte değerlendirilip sorunlar aynı seansta düzeltilmelidir.
Operasyon öncesi hastanın yüzünün analizi dijital görüntüleme  ile yapılmakta  ve yapılması planlanan girişimler hasta ile paylaşılmaktadır. Özellikle estetik  müdahalenin başarısı  için görüşme safhasında  hastanın şikayetleri, beklentileri  iyi değerlendirilip planlama birlikte yapılmalıdır.Beklentileri gerçekçi, ne istediğini bilen hastaların  ameliyat ve iyileşme dönemlerinin  daha sağlıklı ve ameliyat başarısının  daha yüksek olduğu bir gerçektir.
Bu ameliyatta amaçlanan şey  düzgün, doğal, simetrik, yüz hatlarına uygun, nefes alma fonksiyonu tam bir burun yapmaktır.Burun çok güzel olmalı , fakat yüzde eğreti durmamalıdır.Burada en önemli nokta herkese aynı tarz burun yapmamak, kişiye özel burun yapmaktır.Bu operasyonun sanatsal  yanıdır ve olmazsa olmazdır.
En çok uygulanan estetik ameliyatlardan biri olan rinoplastide geçen yıllar ile birlikte başarı  çıtası  hep yükseğe konulmuş ve mükemmel  aranmaya  başlanmıştır.Amaç artık eskisinden  daha düzgün bir burun değil, mükemmel  burundur.Elbette yakalanmaya çalışılan sonuç budur  fakat  burun- cilt yapısı , sorunları ve estetiğin subjektif  kriterleri  asla unutulmaması gereken gerçeklerdir.  Başarılı ellerde, uygun cerrahi teknik ve tecrübe ile başarı hep yakındır.

Sınırlı veya minimal burun estetiği yapılabilir mi?
Bazen sadece burun ucunda veya burun kemerinde sorun olduğunu düşünen kişilerde  yalnızca burun ucunu  yeniden yapılandırarak, burnu kaldırarak veya sadece burun kemerini  alarak  operasyon  sonlandırılabilir.Fakat böyle durumlar ülkemizdeki  burun yapıları da  göz önüne alındığında küçük bir yüzde olarak kalmaktadır.Genellikle tüm burun birlikte yapılandırılır. Kimi hastalar kısmi bir ameliyatın sorunlarını çözebileceğini düşünse de   yüzün tam ortasındaki bu organın iç dinamikleri hakkında bilgi sahibi olduklarında bu ısrarlarından vazgeçmekte ve kendilerini doktorunun öngörüsüne bırakmaktadırlar.


Operasyon sonrası ve iyileşme dönemi
Operasyon sonrası  burun içine silikon tamponlar konulmakta ve hasta bu tamponların içinden nefes alabilmektedir. İlk 1-2 saat bir miktar bulantı ve üşüme olabilmekte ve bunlar daha sonra geçmektedir.Genellikle ağrısız bir ameliyattır.Burun tamponlarının çıkarılışı sırasında da hastalar herhangi bir ağrı hissetmezler.Göz çevresinde cilt yapısına göre değişen miktarlarda şişlik ve morluk olabilmekte fakat haftasında  bu şişlik ve morluklar büyük oranda geçmiş olmaktadır.İlk 24 saat bunlar için soğutucu uygulamalar ile önlemler alınmaktadır.Burun sırtına konulan plastik alçı yine haftasında alınmaktadır.Yani hastalar 1 hafta sonra işlerine dönebilmekteler.Operasyonun 2. haftasında burundaki şişlikler  hızlı bir şekilde inmiş ve burun, ameliyatlı olduğu belli olmayacak duruma gelmiştir. 1.ayında şişliklerin büyük kısmı  iner fakat burnun  ve özellikle de burun ucunun oturması  6 ay-1 yıl sürmektedir.

Operasyon başarısız olabilir mi ?
Yapılan bütün işler gibi burada da, özellikle de bir estetik operasyonda  risk hiçbir zaman sıfır değildir. Bu riski  minimuma indirgemek ise  doktorun  elindedir. Her cerrahın  bilgi, tecrübe ve becerisi farklı, doğal olarak sonuçlar da farklıdır. Cerrah burnu bir binayı inşa eder gibi baştan yapılandırır ve bir ömür boyu sorun yaşanmamasını amaçlar.Bu yapılandırma sanatsal bir bakış  ile şekillendirilir ve tamamlanır.
Unutulmamalıdır ki bu çok özel estetik operasyonda  dahi  başarı veya başarısızlık şans veya kader  değildir. Yapılan işlem doğru ise  sonuçlar da genellikle yüz güldürücüdür. Bu sayede küçük oranda yaşanabilecek sorunlar da küçük çaplı olacaktır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com