Yüzlerce bot ile geçit töreni

Yüzlerce bot ile geçit töreni
2. Elizabeth'in tahttaki 60. yılı dolayısıyla Thames Nehri'nde binden fazla botun katıldığı geçit töreni yapıldı.
86 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth, tahttaki 60. yılı dolayısıyla, eşi Edinburgh Dükü Philip, oğlu Galler Prensi Charles ile eşi Cornwall Düşesi Camilla, torunu Cambridge Dükü William ile eşi Cambridge Düşesi Kate ve torunu Prens Harry kutlamalar için özel tasarlanan, Kraliçe'nin amblemiyle, kırmızı kadife ve rengarenk çiçeklerle süslenmiş görkemli kraliyet teknesiyle geçit törenine katıldı.
 
Binden fazla teknenin, botun ve kayığın kraliyet teknesine eşlik ettiği geçit törenini izlemek için, Thames Nehri kenarında on binlerce kişi toplandı. Yağmurlu ve kapalı havaya karşın birçok kişi, ellerinde Birleşik Krallık bayraklarıyla Kraliçe ve kraliyet ailesi mensupları nehirden geçerken alkış tuttu, sevinç gösterisinde bulundu.
 
Kraliyet ailesinin diğer üyelerinin ve Kate Middleton'ın ailesinin de farklı teknelerle katıldığı geçit töreninde, Kraliçe beyaz bir kıyafet, Cambridge Düşesi Kate ise kırmızı bir kıyafet giymeyi tercih etti.
 
Kraliçe 2. Elizabeth, iki saat süren geçit töreni sırasında halkı, kraliyet teknesinde kendisi ve eşi için yapılan koltuklarda oturarak değil, ayakta selamlamayı tercih etti.
 
Londra'nın batısındaki Battersea Köprüsü'nden, doğusundaki tarihi ''Tower Bridge'' Köprüsü'ne kadar 11 kilometrelik rotada yapılan geçit törenine, tarihi ve modern tekneler, botlar, buharlı gemiler ve kayıklar içinde yer alan yaklaşık 20 bin kişi katıldı.
 
İngiltere tarihinde ikinci kez
 
''Pırlanta Yıl Dönümü'' kutlamaları İngiltere tarihinde ikinci kez yapılıyor. 86 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth, İngiliz monarşisinin 63 yıl tahtta kalan Kraliçe Victoria'dan sonraki en uzun süreli monarkı. Kraliçe 2. Elizabeth, 1952 yılında 26 yaşındayken tahta çıkmıştı. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com