Yüzme havuzu, 11 yıldır tamamlanamadı

Yüzme havuzu, 11 yıldır tamamlanamadı
Uşak'ta yaklaşık 11 yıl önce temeli atılan olimpik kapalı yüzme havuzu ödenek yetersizliği nedeniyle bir türlü tamamlanamıyor. Bugüne kadar 750 bin TL harcanarak yüzde 20'si tamamlanan yüzme havuzunun bitirilmesi için yaklaşık 6 milyon TL ödenek ge

Uşak Kalfa Korusu Spor Kompleksi'nde temeli 1998 yılında atılan ancak ödenek yetersizliği nedeniyle atıl durumda kalan olimpik kapalı yüzme havuzunun tamamlanması için yerel yöneticiler ve milletvekilleri çalışma yürüttüklerini bildirdi. Toplam 3 bin metrekarelik bir alan üzerinde inşa edilmesi planlanan olimpik kapalı yüzme havuzunun iklim şartları nedeniyle verimli çalıştırılamayacağı da iddia edilirken projenin yeniden revize edilmesi de düşünülüyor. 11 yıldır ödenek ayrılmadığı için atıl durumda bekleyen yüzme havuzunun tribün kısmı ve etrafındaki duvarlar çürümeye yüz tutarken inşaatı tamamlamak yerine yeni bir tesis kurmanın daha ekonomik olacağı da iddia ediliyor. 750 bin TL harcanarak bugüne kadar sadece bin kişi kapasiteli açık tribün, zemin alt yapısı, çevre duvarları ve idari bölümlerinin kaba inşaatının tamamlanabildiği yüzme havuzunun tenis kortu olarak dönüştürülmesi de gündeme getiriliyor.
İnşaatın 1998 yılında yanlış projelendirildiğini ve çözüm için çalıştıklarını belirten Vali Kayhan Kavas, Kalfa Korusu Spor Kompleksi'nde yer alan diğer yatırımların tamamlanmasıyla bölgenin canlılık kazanacağını ve yüzme havuzunu en verimli hale dönüştüreceklerini söyledi. Vali Kavas, 1998 yılında havuzun ilk projede açık yüzme havuzu olarak planlandığını ancak daha sonra kapalı olmasına karar verildiğini belirtti. Olimpik kapalı yüzme havuzunun ödenek ayrılmadığı için bu şekilde beklemesini üzüldüklerini anlatan Vali Kavas, ''Temeli atıldıktan sonra ancak inşaatın yüzde 20'si tamamlanmış. Havuz ilk projede üstü açık olarak planlanmış. Ancak iklim şartları nedeniyle ilimizde açık havuz ancak 2 ay çalışabilir düşünesi ile proje kapalı havuza döndürülmüş. Bu defa de maliyetler çok artmış ve ödenek sıkıntısı ortaya çıkmış. Havuz inşaatını sıfırdan yapmak mevcut inşaatı tamamlamaktan daha ekonomik. Ayrıca ilimizde kapalı yüzme havuzu ne kadar verimli çalışır bilemiyoruz. Afyonkarahisar'da buna benzer bir proje var ve çok verimli çalışmadığını biliyoruz. Kalfa Tesisler kompleks halinde ve bölgedeki diğer yatırımlar hızla devam ediyor. Futbol sahaları, cirit sahası, kapalı spor salonu gibi tesisler var. Bu projeler tamamlandığında o bölge canlanacak. Daha sonra da havuz projesini en verimli şekle dönüştürmeyi planlayacağız”dedi.
AK Parti Uşak Milletvekili Mustafa Çetin de konuyu yakından takip ettiklerini ve projenin tamamlanması için bakanlık nezdinde gerekli girişimleri sürdürdüklerini söyledi. Çetin, spordan sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'nu konuyu izah ettiklerini de belirterek Bakan Başeskioğlu'nu Uşak'a davet ederek çözüm arayacaklarını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com