Yüzme havuzunda enfeksiyon tehlikesi...

Yüzme havuzunda enfeksiyon tehlikesi...
Yazın tercih edilen yüzme havuzları, sağlık açısından çeşitli riskler taşıyabiliyor. Hijyeni sağlanmayan yüzme havuzları tifo, paratifo, dizanteri, mantar ve uyuz ile göz, kulak, burun ve boğaz enfeksiyonlarına yol açabiliyor.

Yazın tercih edilen yüzme havuzları, sağlık açısından çeşitli riskler taşıyabiliyor. Hijyeni sağlanmayan yüzme havuzları tifo, paratifo, dizanteri, mantar ve uyuz ile göz, kulak, burun ve boğaz enfeksiyonlarına yol açabiliyor.

Uzmanlar, içinde bulunulan aylarda mantar enfeksiyonlarının yaygın olarak görüldüğüne dikkat çekerek birçok bakteri, virüs ve parazitin kirlilik oluşturduğunu bildiriyor. E.Coli 0157:H7, Cryptosporidium, Giardia, Şhigella gibi suya karışan mikropların, suyun yutulmasıyla ishal vakalarına yol açtığını belirten uzmanlar, ayrıca havuzlardaki klorun, 'kimyasal konjonktivit' denilen göz enfeksiyonuna sebep olduğunu kaydediyor. Uzmanlar, deri yoluyla geçen hastalıklara karşı korunmak için denize ve havuza girdikten sonra mutlaka banyo yapılması ve cildin iyice kurulanması gerektiğini de hatırlatıyor. Havuzların klor konsantrasyonunun da artırılması gerektiğine işaret eden uzmanların ifade ettiğine göre, havuz suyunun periyodik aralıklarla 0.8 mg/l düzeyinde klorlanması, klor seviyesinin 0.4 mg/l'nin altına düşmemesi gerekiyor. Ayrıca havuzlar her gün, kapalı havuzların ise gün aşırı, havuz dibi emici süpürgeyle temizlenmesi, havuz duvarındaki lekelerin klorlu suyla ovularak, havuz üzerinde biriken kirlerin ise bekletilmeden temizlenmesi büyük önem taşıyor.
Uzmanların belirttiğine göre, havuz suyu filtre sisteminin de usulüne uygun bakımının yapılması gerekiyor. Havuz çevresinin temizliğinin, havuz içi temizliği kadar önem taşıdığını vurgulayan uzmanlar, 'Havuz çevresi her gün yıkanarak, haftada 1 gün de klorlu suyla fırçalanarak temizlenmeli. Havuz çevresinde su birikmesine müsaade edilmemeli. Her gün duşlar, tuvaletler, lavabolar, oturma yerleri, sıralar klorlu suyla yıkanmalı' açıklamasında bulunuyor.
Uzmanlar, havuz temizliği kadar kişisel temizliğin de önemli olduğunun altını çizerek, ayak enfeksiyonu, deri lezyonu, çıban, göz iltihabı, kulak akıntısı, güneş yanığı veya herhangi bir bulaşıcı hastalığı olan kişilerin kendi sağlığı ve toplum sağlığı için havuza girmemeleri gerektiğini tavsiye ediyor.
Ayrıca, havuz kenarlarında yemek yenilmemesi ve sigara içilmemesi, ayakkabı ya da dışarıda giyilen terliklerin kullanılmaması da öneriler arasında yer alıyor. Uzun saçlı olanların bone takması, sabunla yıkanmadan havuza girilmemesi ve kesinlikle havuza tükürülmemesi mutlaka uyulması gereken tedbirlerden.
Uzmanlar, kurallara uyulmaması halinde, hijyeni sağlanmayan yüzme havuzlarının, tifo, paratifo, dizanteri, mantar ve uyuz ile göz, kulak, burun ve boğaz enfeksiyonlarına sebep olup insan sağlını tehdit ettikleri uyarısında bulunuyor. Durgun ve kirli sularda, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümde olan denizde yüzülmemesi gerektiğini kaydeden uzmanların diğer önerileri ise şöyle:
'Suya atlarken burnunuzu kapayın. Havuz ve deniz suyu yutmayın. Ciltte yara varsa yüzme sonrasında temiz su ve sabunla yıkayın. Kulak tıpaları takın. Sualtı gözlüğü veya maskeleri kullanın. Lağım karışan alanlara yakın bölgelerde ve şiddetli yağmurlar sonrasında yüzmeyin. Gelişebilecek ishal, solunum sistemi, cilt, kulak ve göz enfeksiyonlarının tedavilerini konunun ilgili uzmanlarına danışarak yapın.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com