Yüzünü kapatana fazla ceza

Yüzünü kapatana fazla ceza
TCK'da Gezi direnişi değişikliği. İçişleri Bakanlığı taslak çalışmalarını başlattı.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı olaylarından sonra polisin etkisini artıracak bazı düzenlemeler yapacaklarını açıklamasının ardından, İçişleri Bakanlığı taslak çalışmalarını başlattı.
 
TBMM’nin yeni döneminde gündeme gelmesi beklenen düzenleme kapsamında, polise taş atma, kamu görevlilerine direnme ile kamu malına zarar verme suçlarını düzenleyen TCK maddelerinde değişiklik yapılması hedefleniyor. 
 
Düzenlemeye molotofkokteylinin silah sayılmasına ilişkin hükmün konulması da planlanıyor. Bu maddenin acil olarak halen görüşmeleri süren torba tasarının içine alınması fikrinden son anda vazgeçildi. Molotofkokteyline ceza, Yargıtay içtihadıyla veriliyor. TBMM İçişleri Komisyonu gündeminde bekleyen Silah Yasası’nda yer alan bu hüküm, İçişleri Bakanlığı’nın paketine taşınacak.
 
MOLOTOFA 12 YIL HAPİS
 
Yeni hükme göre molotofkokteyli ‘yanıcı ve parlayıcı madde kullanılarak oluşturulmuş, el yapımı saldırı veya savunma aracı’ olarak tanımlandı, taşıyan ve bulunduran kişiye 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası getirildi. Molotofkokteyli, suç işlemek için kurulmuş bir örgüt faaliyeti için kullanılırsa, cezalar yarı oranında artırılacak. Böylece 12 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. 
 
Eylemler sırasında kimliği gizlemek için yüzün örtülmesi halinde daha fazla ceza verilmesi de tartışılıyor. Çalışmaları süren düzenleme, ağırlıklı olarak Türk Ceza Kanunu’nun ‘Mala zarar vermenin nitelikli halleri’ başlıklı 152’nci maddesi ile ‘Görevi yaptırmamak için direnme’ başlıklı 265’inci maddesinde olacak. Mevcut düzenlemede, ‘mala zarar verme suçunun, kamu kurum ve kuruluşlarına ait, kamu hizmetine tahsis edilmiş veya kamunun yararlanmasına ayrılmış yer, 
bina, tesis veya diğer eşya hakkında, siyasi partilerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve üst kuruluşlarının maliki olduğu veya kullanımında olan bina, tesis veya eşya hakkında işlenmesi halinde’ fail hakkında 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Bu suçların yakarak, yakıcı ve patlayıcı madde kullanılarak yapılmasında ceza 2 kat artırılıyor.
 
Yeni çalışmada 1 yıldan 6 yıla kadar olan hapis cezanın artırılması planlanıyor. Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir veya tehdit kullanan kişiye 6 aydan 3 yıla kadar olan hapis cezasının artırılması da çalışma kapsamında bulunuyor.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com