'Yüzyılın en büyük problemi'

'Yüzyılın en büyük problemi'
Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Avukat Sibel Özbudak, kadına yönelik şiddetin 100 yılın en büyük problemlerinden biri olduğunu söyledi.

Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyonu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.

Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Avukat Sibel Özbudak, kadına yönelik şiddetin herkesin yüzüne adeta bir çığlık gibi çarptığını dile getirdi. Hiçbir sınar tanımayan küresel meselenin Türkiye'de de giderek derinleşen toplumsal bir yara olarak varlığını sürdürdüğünü dile getiren Özbudak, "Ülke gerçekleri ile yüzleştiğimizde gerek iç hukuk kurallarının, gerekse uluslararası mevzuat düzenlemelerinin, şiddetle mücadeleye istenilen seviyeye ulaştıramadığını görmekteyiz. Bu bağlamda, iç hukukumuzun, evrensel sözleşmelere uygun hale getirilmesi gerekliliği, öncelikle vurgulamak isteriz. Töre cinayetleri utanç verici yüzünü bizlere göstermeye devam etmekte. Kürtaj tartışmaları ile kadın bedeni siyaset malzemesi olarak gündemde yer almakta. 8 Mart 2012 tarihinde kabul edilen 6284 sayılı Aile Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile şiddet gören kadınlarımıza, kolluk kuvvetleri tarafından da koruma verilmesi mümkün hale hale geldi. Bu gelişmeye rağmen uygulamada henüz birlik sağlanamadı” dedi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com