'Yüzyılın soygunu'nu kapatan savcı terfi aldı!

'Yüzyılın soygunu'nu kapatan savcı terfi aldı!
Yolsuzlukların, rüşvetin üzerine giden savcılar sürgün yerken, 'Yüzyılın soygunu'nu kapatan savcının terfi alması dikkatlerden kaçmadı.

Üç savcının görevden alındığı Deniz Feneri davasında, ”Örgüt ve dolandırıcılık” biçimindeki suç vasfı yerine ”Özel belgede sahtecilik” suçundan dava açan savcı Veli Dalgalı, terfi etti. Dalgalı, 166 Hakim ve savcıya ilişkin son kararname ile Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili oldu.

Almanya’da ”Yüzyılın soygunu” olarak nitelenen ve ”Asıl sanıklar Türkiye’de” denilen davanın yurt içi ayağını araştıran ve RTÜK eski Başkanı Zahit Akman’ı tutuklatan savcılar Nadi Türkaslan, Mehmet Tamöz ve Avdulvahap Yaren görevden alınmış haklarında ”Evrakta tahrifat” iddiasıyla dava da açılmıştı.

Gazeteport’un haberine göre; Deniz Feneri soruşturması daha sonra savcı Veli Dalgalı ile Hakan Pektaş’a verildi. Soruşturma ilk savcılarca ”Örgütlü dolandırıcılık” suçundan yürütülürken daha sonraki savcılar, ”Özel belgede sahtecilik ve hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmaktan” dava açtı. 25 şüpheli hakkında takipsizlik kararı verildi. Zahid Akman, Zekeriya Karaman ve 20 sanık hakkında dava açıldı. Bugüne kadar 5 duruşma yapılan dava, 25 Nisan 2014 günü İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edecek. (BCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com