Zafer Bizim Olacak

Zafer Bizim Olacak
Muhaliflere karşı saldırılarına devam eden Kaddafi ise yine meydan okudu.

Libya'ya karşı başlatılan 'Şafak Yolcuuğu' operasyonunda beşinci güne girildi. Koalisyon güçlerinin dün geceki hedefi yine başkent Trablus ve çevresiydi. Hava harekatında Trablus yakınında, Kaddafi'ye bağlı bir tugayın komutanının hayatını kaybettiği bildirildi.

Operasyonun ilk saatlerinde de Bingazi'ye doğru giden kaddafi birliklerine ait bir savaş uçağı da koalisyon güçleri tarafından vuruldu. Amerikalı yekililer, son 24 saatte önceden belirlenen hedeflere 20 Tomahawk-cruise füzesi daha fırlatıldığını duyurdu.

Koalisyonun devam eden saldırılarına rağmen Kaddafi güçleri dün de isyancılarla savaşmayı sürdürdü. Ülkenin batısında hala isyancıların kontrolünde olan tek kent olan Misrata'da şiddetli çatışmalar yaşandı. Kaddafi'ye bağlı güçlerin sabahtan itibaren kenti tank ateşine tuttuğu öğrenildi. Ancak hava saldırısı sonrasında tank ateşinin kesildiği haber verildi. Hastane kaynakları çok sayıda ölü olduğunu, yaralılara müdahalede yetersiz kaldıklarını aktarıyor.

KADDAFİ: KAZANACAĞIZ
Kaddafi ise meydan okumaya devam ediyor. Libya lideri Trablus'taki evi Bab ül-Aziziye'den halka hitab etti ve ülkesinin savaşa hazır olduğunu söyledi.Harekatın bir haçlı seferi olduğunu tekrarlayan Kaddafi konuşmasında şunları söyledi:

“Bu İslama karşı başlatılan yeni bir haçlı seferi. Çok yaşa İslam. Tüm İslam orduları bu savaşa katılmalı. Tarihi bir savaş yapacağız. Asla teslim olmayacağız. Yüce Libya halkına sesleniyorum, emperyalizme karşı devrim yapıyoruz. Ben korkmuyorum. Kentleri yıkan uçaklardan korkmuyorum. Kısa vadede de uzun vadede de kazanan biz olacağız.”

Libya ulusal televizyonuna göre, halka kısa bir hitapta bulunan Kaddafi, "İster uzun sürsün, ister kısa; savaşa hazırız, bu savaşı kazanacağız, kalabalık insan kitleleri en güçlü uçaksavardır" şeklinde ifadeler kullandı.

CLINTON: KADDAFİ SÜRGÜN SEÇENEĞİNİ DEĞERLENDİRİYOR OLABİLİR
Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Amerikan televizyon kanalı ABC'ye yaptığı açıklamada, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yakınlarının krizi çözebilmek amacıyla dünyanın dört bir tarafında temasa geçtiklerini bildirdi ve Kaddafi'nin sürgün seçeneğini değerlendiriyor olabileceği yorumunu yaptı.

Clinton, "Duyduğumuza göre, Kaddafi'nin yakınları, ister Afrika'da olsun, ister Ortadoğu'da, ister ABD'de veya dünyanın başka bir köşesinde olsun, tanıdıkları kişilerle temasa geçtiler ve krizden çıkış yolu arıyorlar" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com