Zafer Kalkınma Ajansı Heyeti Belçika'da temaslarına başladı

Zafer Kalkınma Ajansı Heyeti Belçika'da temaslarına başladı
Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) Yönetim Kurulu üyeleri tarafından oluşan heyet, programın ilk gününde Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy tarafından karşılanarak Brüksel'deki ilk temaslarını Belçika'da yaşayan Türkler ile yerel ve bölgesel siyasi t

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) Yönetim Kurulu üyeleri tarafından oluşan heyet, programın ilk gününde Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy tarafından karşılanarak Brüksel'deki ilk temaslarını Belçika'da yaşayan Türkler ile yerel ve bölgesel siyasi temsilcilerle gerçekleştirdi.

ZEKA heyetinin 16 Ekim 2011 tarihlerinde bir hafta sürecek olan ve bilgi ve teknoloji yoğunluklu üretim sistem ve kurumsal yapılarını yerinde incelemek, AB kurumları ve AB fonlarının bölgesel gelişme ile ilgisini yakından tanımak, bölgenin ve ajansın proje üretme kapasitesini güçlendirmek düzenlenen gezi başladı.
TR33 Bölgesinde kurgulanan Zafer Cazibe Merkezine ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen geziye Uşak Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Çakacak, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Seyit Ömer Durmuş, Manisa İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, Uşak İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Özmen ile 7 uzman personel katılıyor.
Programın ilk gününde Zaventem Havalimanında Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy tarafından karşılanan heyet Brüksel'deki ilk temaslarını Belçika'da yaşayan Türkler ile yerel ve bölgesel siyasi temsilcilerle gerçekleştirdi. Daha sonra Büyükelçiliğe geçen heyet burada Belçika'da faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşları ve dernek yetkilileriyle bir araya geldi. Görüşmede TR33 Bölgesi'nin yatırımcılara sunduğu imkanlar, Zafer Kalkınma Ajansı'nın Türk ve yabancı iş adamlarına yönelik destekleri ve Belçika'da yaşayan Türk toplumu ele alınarak gelecekte yapılabilecek ortak faaliyetlere ilişkin somut kararlar alındı.
Heyet daha sonra Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Brüksel Şubesi'ni ziyaret etti. Ziyarette TÜMSİAD'ın faaliyetleri hakkında bilgi alan heyet, TÜMSİAD üyelerine Bölge illeri ve yatırım olanakları hakkında bilgiler verdi ve ardından Brüksel'de açılmış olan Afyonkarahisar Kültür Evi'ne geçerek ilk gün görüşmelerini tamamladı. Gezinin ikinci gününde ise heyet 52 derneği barındıran Aktif Dernekler Federasyonu'nu (FEDACTIO) ziyaret etti. Burada FEDACTIO Başkanı İsmail Cingöz tarafından karşılanan heyet derneğin faaliyetleri hakkında bilgi alarak gelecekte yapılabilecek işbirliklerine ilişkin istişareler gerçekleştirdi.
Toplantı sonrasında Zaman Gazetesi Brüksel Temsilcisi Sayın Selçuk Gültaşlı ile fikir alışverişinde bulunuldu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com