'Zafer Kent Ormanı' açıldı

'Zafer Kent Ormanı' açıldı
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, kendisine ve hükümete hakaret ihtiva eden köşe yazısını görünce hayretler içinde kaldığını belirterek, bununla ilgili hukuki girişimde bulunacaklarını söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, kendisine ve hükümete hakaret ihtiva eden köşe yazısını görünce hayretler içinde kaldığını belirterek, bununla ilgili hukuki girişimde bulunacaklarını söyledi.
Afyonkarahisar'da bir yıl önce yapımına başlanan Zafer Kent Ormanı'nın açılışı için kente gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, açılışın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Eroğlu, Hürriyet gazetesi yazarı Oktay Ekşi'nin kaleme aldığı yazı ile ilgili soru üzerine fevkalade üzüldüğünü belirterek, 'Yazıyı ben de doğrusunu isterseniz hakareti ihtiva eden, çok büyük hakareti ihtiva eden, Başbakanımıza, bana, hükümete hakaret ihtiva eden o yazıyı görünce doğrusu hayretler içinde kaldım. Bir kere bizim analarımız, bacılarımız, eşlerimiz, kardeşlerimiz, vatanımız, bayrağımız bizim için son derece mukaddestir. Dolayısıyla onların zihniyeti oysa onu bilemem yani. Ama tabii ki bu hakaret karşısında sessiz kalamayız. Yani çok ayıp etti, ne söyleyeceğimi bilemiyorum ama biz tabi orada o şekildeki çok kötü bir sözle cevap verecek değiliz. Ama bununla ilgili hukuki girişimleri başlatıyoruz. Ben avukatlarıma talimat verdim. Dolayısıyla avukatlar hukuki olarak ne gerekiyorsa yapacaktır' dedi.

'MİLLETİMİZİN TEVECCÜHÜ BİZE YETER'
Bakan Eroğlu, 'Tenkit edebilirsiniz. Eksik iş yapmış olabiliriz, yanlış iş yapmış olabiliriz. Bunları tenkit etmek hakkınız olabilir. Ama bu kadar güzel tesisler yapıyoruz, ardı ardına toplu açılışlar yapılıyor. Tabiatı koruyoruz ve dünyanın en büyük ağaçlandırma seferberliğini yapıyoruz. Gözünüz bunu da görmüyor yani. Bu kadar insanlar nasıl kindar olabilir. Buna aklımız ermiyor. Hakaret etmeye hiç kimsenin hakkı yok. Tenkit edebilir, tenkit edene bir şey demiyoruz. Ama yaptıklarımı da vatandaşımız görsün. Zaten görüyor ki vatandaş kaç seçimdir AK Parti'ye arka arkaya destek verdi. Referandumlarda destek verdi. Dolayısıyla milletimizin teveccühü bize yeter' diye konuştu.
Basın Konseyi'nin bu tür hakaretler karşısında nasıl davranacağını merak ettiklerini belirten Bakan Eroğlu, hiçbir yerde olmayan böyle bir hakarete karşı medya patronlarının nasıl hareket edeceklerini merak ettiklerini ifade etti. Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
'Hiç kimseyi rencide etmiyoruz. Onun anasıyla, bacısıyla ilgilenmiyoruz. Dolayısıyla bundan böyle temiz siyaset, temiz medya için herkesin gayret etmesi lazım. Bir defa bu şekildeki çürük elmaları da kesinlikle aralarından medya mensuplarının atmaları lazım, çünkü bu emsal olmaz ama bazen bir çürük elma sepetteki bütün elmaları çürütüyor. Dolayısıyla artık Türkiye'nin huzura ihtiyacı var. Hakarete tahammülümüz yoktur, bunu açıklıkla ifade edeyim. Bunlar çok çirkin şeyler. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum.
Ben iki gündür gerçekten bu yazıdan dolayı fevkalade müteessir oldum. Ben o yazının alt kısmını görmemiştim. Çünkü bana gelen nüshada yoktu. Ama bazı yerlerde çıkmış. Maalesef taşra baskısında çıkmış. Herhalde nasıl oldu bilemiyorum. Bir kısmında var, bir kısmında yok. Onu da anlamış değilim. Ama hakikaten Başbakanımız çok üzüldü, ben çok üzüldüm, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı üzüldü, bütün bakanlar üzüldü, hükümet üyeleri üzüldü. Hiç kimsenin bu hakareti tahammül edilecek bir hakaret değil diye düşünüyorum.'
Bakan Eroğlu, SİT alanları ile ilgili açıklamasında ise medyanın bu konuda çok yanlış başlıklar attığını, bilgi alma ihtiyacını hissetmediğini söyledi. Bazı medya gruplarının doğru haber verme niyeti olmadığı kanaatinin hasıl olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, bu tartışmanın Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliği Koruma Kanun Tasarısı'nı hazırlayacaklarında ortaya çıktığını ifade etti. Bakan Eroğlu, hazırlanan kanunun İkizdere'deki SİT kararıyla ilgili rövanş gibi takdim edildiğini, kanunun 10 ay önce başlatıldığını ifade etti. İmzaların çok önceden atıldığını belirten Bakan Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti:
'Kaldı ki bunun HES'lerle alakası yoktur. HES ile ilgili orada bir cümle dahi yok. Bu fevkalade, kusura bakmasınlar, yanlış bir husustur. Burada biz tabiatı ve biyolojik çeşitliliği korumak için çok daha fazla tedbirler alıyoruz. Ama bazılarının rahatsız olduğu mesele şudur. Bildiğiniz gibi geçmişte Çevre ve Orman Bakanlığı diye bakanlık yoktu. Tabii bu konuların tamamı Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlıydı. Kültür varlıkları, tarihi eserlerin korunması konusundaki yetki tamamen Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda olması lazım. Bunu saygıyla karşılıyorum. Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nda ise sadece kültür ve tarihi eserleri koruma ile ilgili esaslar olması gerekir. Ama tabiat varlıkları, orman, sulak alanlar, bunların ihtisas sahibi olan kurum Çevre ve Orman Bakanlığı'dır. Tabiat varlıkları Çevre ve Orman Bakanlığı'nda olması lazım. Dolayısıyla biz bununla ilgili koruma esasları getirdik. Daha iyi korumak için. Kesinlikle tabiatı daha iyi korumak, daha güzel adımlar atmak, daha güzel ağaçlandırmak, insanımıza daha güzel çevre sunmak için yapılan harekettir ve AB normlarına tam uygundur.'

'BİLGİ ALINMADAN BAŞLIK ATILIYOR'
Bakan Eroğlu, kendisinden bilgi alınmadan gazetelere başlık atıldığını söyleyerek, 'Efendim, İkizdere'nin hükümet rövanşını alıyor. Ya ne rövanşı alacağız. Biz İkizdere'de HES'lerle ilgili ne yapılması gerekiyorsa yaparız, koruruz. Tahrip eden varsa bunu kapatırız, cezalandırırız. Bununla ilgili yapacak olan da biziz. Meselenin özü budur. Bu tamamen tabiatı ve biyolojik çeşitliliği koruma kanun tasarısıdır. Bütün kurumların görüşleri alınmıştır. Defalarca müzakere edilmiştir. Yoksa İkizdere ile hiçbir alakası yoktur' ifadelerini kullandı.

- KENTE YAPILACAK YENİ YATIRIMLAR ANLATILDI-
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'da düzenlediği basın toplantısı ile kente yapılacak yeni yatırımları anlattı.
Zafer Kent Ormanı'nın açılışı için Afyonkarahisar'a gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Eroğlu, Afyonkarihisar ilçe ve beldelerine içme suyu arsenik arıtma tesisi yapılarak, ham suyun insani hem de Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik esaslarına uygun hale getirileceğini ifade etti. Eroğlu, projenin İhsaniye, Bayat, Şuhut ve İscehisar ilçeleri ile Yaylabağı, Seydiler, Küçükhüyük, Kılıçarslan, Yakasenek, Gebeceler, Erkmen, Sülümenli, Sülün, Salar,
Büyükkalecik ve Karacaahmet beldelerini kapsadığını dile getirerek, 'Temmuz ayı içinde başlanan proje, 2011 yılı Mart ayı içinde tamamlanacak. Proje maliyeti ise 7 milyon TL'yi bulacak' dedi.
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Zekeriya Aslan ise, Sandıklı ilçesine Termal Huzurevi yapılacağını belirtti. Toplantıda konuşan AK Parti Milletvekili Halil Aydoğan, Sinanpaşa ilçesi Yörükmezarı ve Garipçe köylerine taşkın koruma tesisi yapılacağını, AK Parti Milletvekili Ahmet Koca ise Bayat ilçesine PTT hizmet binası yapılacağını söyledi.
CHP Milletvekili Halil Ünlütepe ise, 6 ilçeye otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurulacağını kaydetti. Ünlütepe, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Sultandağı, Evciler, Sandıklı, Sinanpaşa, İhsaniye ve İscehisar ilçelerine birer adet AWOS (otomatik meteoroloji gözlem istasyonu) kurulacağını belirterek, 2011 Mayıs ayına kadar faaliyete geçecek olan istasyonların maliyetinin ise 300 bin TL olduğunu ifade etti. Zafer Ormanı hakkındaki düşüncelerini de aktaran Ünlütepe, yatırımın
Afyonkarahisar için büyük bir kazanım olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
'Ben bundan 10 gün önce Zafer Ormanı'nı dolaştım. Burası Afyonkarahisar için çok büyük bir hizmet, bir oksijen deposudur. Ayrıca hafta içi Sayın Bakanımı da ziyaret ederek çabasından dolayı kutladım. Bu açılışın da hayırlı olmasını diliyorum.'
Bakan Eroğlu, basın toplantısının ardından bir süre önce Tunceli'nin Ovacık ilçesinde PKK'lı teröristler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit olan Yasin Mergen'in ailesini ziyaret etti. Eroğlu, şehit Mergen'in kardeşi Mevlüt'ün Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne geçişinin yapılması için gerekli işlemlerin yapılacağını kaydetti. Bakan Eroğlu, ziyaretin ardından kentten ayrıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com