Zafer Meydanı Raporu Kabul Edildi

Zafer Meydanı Raporu Kabul Edildi
Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı yapıtığı basın toplantısında, Kütahya İl Genel Meclisinin 4-8 Ekim tarihleri arasında 5 birleşim halinde toplanarak gündeminde yer alan 18 maddeyi, idare tekliflerini ve İl Genel Meclisi üyeleri tarafından ver

Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı yapıtığı basın toplantısında, Kütahya İl Genel Meclisinin 4-8 Ekim tarihleri arasında 5 birleşim halinde toplanarak gündeminde yer alan 18 maddeyi, idare tekliflerini ve İl Genel Meclisi üyeleri tarafından verilen 23 önergeyi görüşerek karara bağladıklarını açıkladı. Nazlı, ayrıca Zafer Meydanı çevre düzenlemesi hakkında İl Özel İdaresinin görüşünün belirlenmesine ilişkin konuyu görüştüklerini dile getirerek, İmar ve Bayındırlık Komisyonunun uzmanlar ve ilgili birimlerle tartışarak bir rapor hazırladığını ve bunun Mecliste oy birliği ile kabul edildiğini belirtti
Nazlı, düzenlediği basın toplantısında, her geçen gün büyüyen ve gelişen ilin ihtiyaçlarını, halkın sorun ve taleplerini gündemine alan, geleceğe yönelik planlamalar yapan ve bu konularda sorumluluk bilinciyle hareket eden Meclisin, bu ay yapılan toplantılarda önemli kararlar aldığını söyledi.
Ekim ayında 18 maddeyi görüşerek karara bağladıklarını açıklayan Nazlı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''İl Genel Meclisimiz 4-8 Ekim tarihlerinde 5 birleşim halinde toplanarak gündeminde yer alan 18 maddeyi, idare tekliflerini ve İl Genel Meclisi üyeleri tarafından verilen 23 önergeyi görüşerek karara bağlamıştır. İl Özel İdaremizin mülkiyetinde bulunan Yoncalı Kaplıcaları'ndaki 26 apart motel ve 1 kafeteryanın en az 7 yıl süreyle kiraya verilmek üzere İl Encümenine yetki verilmiştir. TÜTAV Termal Otel tesislerinin de satışının veya kiralanması konusunda yeniden incelenmesi amacıyla Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edilmiştir. Ekim ayı toplantılarımızda Merkez Gaybi Efendi Mahallesi imar planında eğitim hizmetlerine ayrılan taşınmazın Milli Eğitim Bakanlığına tahsisi konusunu, Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonuna sevk ettik. Ayrıca Simav ilçemizin mesleki eğitim ihtiyacını karşılamak üzere yol ve bakım evi tesislerimizin bulunduğu alanın başka bir yere taşınarak bu alana yeni bir lisenin yapılmasına karar verdik.
Eğitimin altyapısı konusunda sorumluluk İl Özel İdarelerine düşmektedir. Ancak diğer kurumların desteği olmadan bu sorumluluğu yerine getirmek mümkün olmamaktadır. Özellikle il merkezi ve ilçelerimizde plansız yapılaşmanın olduğu, okul yerlerinin ihmal edildiği merkezlerde okul yapacak yer bulunmamaktadır. Bu konuda belediyelerden destek beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Ancak üzülerek söylüyorum ki, bu desteği her zaman göremiyoruz. Bırakın desteği okullara tahsisli alanlar bile hiçbir kuruma sormadan buharlaştırılmakta, yeşil alanlara dönüştürülmektedir. Bu da yetmezmiş gibi bu konuda bir başka projenin engellendiği bahane edilerek İl Özel İdaresi suçlanmaktadır. Biz Kütahya'nın zarar görmemesi adına bugüne kadar bir açıklama yapmadık. Ancak basında yer alan haberler sonrasında bu açıklamayı yapmak zorunda kaldık. Umut ediyorum ki bu hatalar bir daha tekrar edilmez ve eğitime destek konusu sadece söylemde kalmaz.''
'ZAFER MEYDANI ÇEVRE DÜZENLEMESİ RAPORU KABUL EDİLDİ'
Nazlı, Zafer Meydanı çevre düzenlemesi hakkında İl Özel İdaresinin görüşünün belirlenmesine ilişkin konuyu görüştüklerini dile getirerek, İmar ve Bayındırlık Komisyonunun uzmanlar ve ilgili birimlerle tartışarak bir rapor hazırladığını ve bunun Mecliste oy birliği ile kabul edildiğini belirtti.
Kütahya'nın geniş bir meydana kavuşması için önceki dönem İl Genel Meclisinin, eski Adliye binasının yıkılması ve kent meydanına alan kazandırılmasını karara bağladığını anımsatan Nazlı, ''Acaba kent meydanı için böyle özveride bulunan başka bir kurum var mıdır? Sadece bu örnek bile İl Genel Meclisinin konuya duyarlılığına en güzel cevaptır. Bu şehir hepimizin şehri, bu şehre sahip çıkmak hepimizin görevi, bu konu açıkça kamuoyunda tartışılmalı, kısır tartışmalara konu edilmemelidir'' dedi.
Nazlı, Tavşanlı içme suyunun temin edildiği bölgedeki alabalık tesisinin içme suyuna etkilerini araştıran Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Ar-Ge Komisyonunun hazırladığı raporlarla ilgili görüşme yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Komisyonlarımız bölgede incelemeler yapmış, konuyu ilgili kurumlarla değerlendirmiştir. Konuyu mecliste tartışırken Çevre Sağlık İl Müdür Vekili Yusuf Taner toplantıya davet edilmiş ve bizzat kendileri tarafından Meclisimiz bilgilendirilmiştir. Konunun sadece çevresel etkileri değil, çözümünü de ortaya koyan kapsamlı bir rapor hazırlamış ve bu rapor oy birliği ile kabul edilmiştir. İl Genel Meclisimiz gündemindeki diğer konuları da oy birliği ile kabul ederek karara bağlamıştır. Aldığımız tüm kararlar internet sitemizde ayrıntılı olarak yayınlanmaktadır.
1 Kasımda başlayacak olan kasım ayı toplantılarımız kanun gereği 2011 yılı bütçesini ele alacağımız en önemli toplantı olacaktır. Her yıl bütçemiz artmakta, ilimizin yatırımlarına daha fazla kaynak ayrılmaktadır. 2011 yılı bütçemiz de önceki yıla göre artmış, yatırımların gerçeklemesine imkan sağlayacak bir bütçe olacaktır.'' şeklinde açıklamalarada bulundu.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com