''Zafer Yolu Etkinlikleri''bugün başlıyor

''Zafer Yolu Etkinlikleri''bugün başlıyor
BÜYÜK TAARRUZ VE BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ'NİN 89. YIL DÖNÜMÜ, 25-30 AĞUSTOS TARİHLERİNDE AFYONKARAHİSAR, KÜTAHYA, ÇEVRE İLLER VE İLÇELERDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK

BÜYÜK TAARRUZ VE BAŞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESİ'NİN 89. YIL DÖNÜMÜ, 25-30 AĞUSTOS TARİHLERİNDE AFYONKARAHİSAR, KÜTAHYA, ÇEVRE İLLER VE İLÇELERDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK
Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 89. yıl dönümü, 25-30 Ağustos tarihlerinde Afyonkarahisar ve Kütahya'nın yanı sıra çevre iller ve ilçelerde çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Etkinliklerde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı klasik ve Türk halk müziği koroları konserler, topluluklar da çeşitli gösteriler sunacak.
Güzel Sanatlar Genel Müdür vekili Ömer Bozoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmasıyla başlayan, İnönü, Dumlupınar, Sakarya Savaşları, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile bir bütün oluşturarak Türk ordusunun zaferiyle son bulan Kurtuluş Savaşı'nın, Anadolu topraklarının ''Türk Vatanı'' olduğunu dünyaya ispatladığını söyledi.
Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için ilk defa 30 Ağustos 1923'te Afyonkarahisar, Ankara ve İzmir'de Zafer Bayramı'nın kutlandığını anımsatan Bozoğlu, ''Ayrıca Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin kazanıldığı 30 Ağustos 1922 tarihini yad etmek için 1935 yılının Mayıs ayından beri her yıl resmi olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır'' dedi.
Vatan savunmasında önemli bir görev üstlenen Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya ve çevre illerle ilçelerde, her yıl Ağustos ayının son haftasında halkın geniş katılımıyla ''Zafer Yolu Etkinlikleri'' düzenlendiğini belirten Bozoğlu, şunları kaydetti:
''Bakanlığımız Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü olarak uzun yıllardır, Genel Müdürlüğümüze bağlı Devlet Türk Halk Müziği, Devlet Klasik Türk Müziği Korolarının seslendirdiği kahramanlık türküleriyle, Devlet Halk Dansları Topluluğu'nun sunduğu halk oyunlarıyla zaman zaman Mehter Takımı ve Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun gösterileriyle 'Zafer Yolu Etkinlikleri'ne katılım yapılıyor.
Bu yıl, Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi'nin 89. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek 'Zafer Yolu Etkinlikleri' için 25-30 Ağustos tarihleri arasında Afyonkarahisar, Kütahya ile Altıntaş, Dumlupınar ilçelerinde ve Zafertepeçalköy beldesinde etkinlikler programlandı. Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüze bağlı Ankara, Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Koroları, Ankara İstanbul ve Sivas Devlet Türk Halk Müziği Koroları ses ve saz sanatçılarının konserler vermesi, Devlet Halk Dansları Topluluğu ile Kütahya Gençlik Merkezi Halk Oyunları Topluğunun gösteriler yapması planlanıyor.''

-KONSER VE GÖSTERİ PROGRAMI-
Konserler ve gösteriler, yarın Afyon'da, 27 Ağustos'ta Kütahya'ın Altıntaş ilçesinde, 28 Ağustos'ta Dumlupınar'da, 29 Ağustos'ta Kütahya merkez ve Zafertepeçalköy'de halka açık ve ücretsiz yapılacak.
Ayrıca 29 Ağustos'ta Kütahya'da gerçekleştirilecek program, canlı olarak TRT Müzik kanalında yayınlanacak.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com