Zaferin perde arkası

Zaferin perde arkası
Galatasaray derbi öncesi Fenerbahçe'nin 3 puan gerisinde ve son haftalarda fazla iyi futbol oynamıyordu.

Fenerbahçe derbisi bu kez herşeyden önemliydi. Çünkü Galatasaray geçen yıl yeni açılan stadında F.Bahçe yenilip taraftarlarını hüsrana uğratmıştı.Bir mağlubiyet daha yeni oluşturulmaya çalışılarn sarı kırmızılı takım için onarılmaz hasarlar açabilirdi. Taraftar ve yönetim arasındaki kopukluk, Fatih Terim ile bazı yöneticiler arasındaki gerginlik artabilirdi.

G.Saray'ın tecrübeli teknik adamı ve yardımcıları Hasan Şaş ile Ümit Davala işte bütün bu olumsuz hesapları baştan yapmıştı. Derbi zaferinin şifresini ana hattı şuydu. Fenerbahçe maçı önemli ama 34 maçtan biriydi. derbi hazırlıkları yapılırken çok ekstra bir proğram uygulanmadı. Sezon başı sürdürülen rutin çalışmalara devam edildi. Takım yeni oluşyturulmuş olsa da yabancı oyuncuların Ujfaluji, Melo, Elmander, Eboue gibi isimlerin uluslararası üst düzey maç oynamış oyuncular olduklarını biliniyordu.

ŞİFRE MİLAN BAROS&ELMANDER

Terim ve yardımcıları motivasyon açısından F.Bahçe maçının önemine vurgu yaptı ancak futbolcuların hemen hepsi bu maçın önemini fazlasıyla günler öncesinden kavramıştı. Terim yardımcıları ile yaptığı maç öne görüşmelirinde Baros ile Elmander'i birlikte oynatarak, F.Bahçe'nin savunma zaafını kendi lehlerine çevirmeyi planladı. Bu plan orta alanda risk oluşturabilir, F.Bahçe bu mevkide üstünlüğü ele geçirebilirdi. Öyleyse ota alanda oyunun iki yönünü oynayan 4 oyuncu gerekiyordu. Melo ve Selçuk tartışmasız ikiliydi. Kazım ise son haftalarda formsuz olsa da bu maça kendiliğinden özel bileniyordu. Orta alanda dördüncü isim kim olmalıydı.

Emre Çolak'ın Gençlerbirliği maçında ikinci yarıda oyuna alınmasına karşın fazla arzulu ve içten mücadelesi Terim ile yardımcılarına ışığı yakmıştı. Birlikte Emre Çolak'ı oynatma kararı aldılar. derbinin kaybedilmesi halinde büyük çoğunluğun eleştirisine uğrayacakları kesindi. Ancak Terim ve yardımcıları henüz toparlanamayan Riera ve derbilerde psikolojik ezikliği olan ayhan'ın yerine hiç derbi oynamamış ve hiç Fenerbahçe yenilgisi yaşamamış Emre Çolak'ı tercih etti. Sahanın en iyilerinden olan Emre'de sarı kırmızılı teknik heyeti yanıltmayıp hem de fazlasıyla gururlandıcak bir futbol oynadı.

SERCAN'A DESTEK

Derbi öncesinde Sercan Yıldırım'a tedbir konulması Fatih Terim'in planlarını güçleştirmişti. Forvette Baros ile Elmander sonrasında alternatifi kalmamıştı. Buna rağmen Terim ve yardımcıları hafta içinde takım ile birlikte Sercan'a destek çıktı. Bu destek diğer futbolcuları da olumlu etkiledi. Takım birlikteliğini sağlayan taşlar yerine sağlam diziliyordu ve sarı kırmızılı takımın gollerinde yedek kulubesinde oluşturulan sevinç kulesi derbinin şifresini açığa çıkarıyordu. (ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com