Zam söylentilerini yalanladı!

Zam söylentilerini yalanladı!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik ve doğalgaza zam geleceği söylentilerini yalanladı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik ve doğalgazda zam söylentilerine ilişkin olarak, ''Bu tür kelimeleri, cümleleri sık sık anmak kamuoyunda doğru olmaz'' dedi.

Bakan Yıldız, ''Tahkim ve Devletler: Libananko Deneyimi ve Sonrası'' konulu seminerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldız, otomatik fiyatlandırma mekanizması çerçevesinde elektrik fiyatlarını her üç ayda bir kendi içerisinde değerlendirdiklerini söyledi.

Doğalgazda da her ay kendi içerisinde bütün maliyetlerin masanın üzerine konduğunu kaydeden Yıldız, ondan sonra karar verildiğini ifade etti. Bakan Yıldız, 26 firmanın Battı Hattı'ndan doğal gaz ithalat lisansı için başvurusuna yönelik soru üzerine, bu durumun mentalite açısından, strateji açısından, politika açısından iyi bir gelişme olduğunu söyledi.

Hem doğal gaz piyasasında, hem de elektrik piyasasında özel sektörün daha çok rol almasını istediklerini kaydeden Yıldız, şöyle devam etti:

''Rekabetçi ortamın doğması, kalitenin artması ve vatandaşlara daha iyi hizmet gitmesi açısından sevindiricidir. Bundan sonraki süreçte firmaların, Gazprom'la görüşmeleri belirleyici olacaktır. O gün geldiğinde tekrar bir değerlendirme yaparız. Süre uzatılır mı, uzatılmaz mı, nasıl uzatılır bunların sonuçlandırılması lazım. Bizim de tabi ki görüşmelerimiz devam ediyor.''

Bakan Yıldız, Enerji Verimliliği Kampanyası'nın çerçevesini bir iki hafta içinde, açıklayacaklarını bildirdi.

Enerji verimliliğinin en az üretim santralleri kadar önemli olduğuna işaret eden Yıldız, enerji verimliliğinin, tasarrufun artık literatüre bütün yönleriyle girmek zorunda olduğunun altını çizdi. ''En az yüzde 10'lar seviyesinde bir tasarruf yapma hedefimiz var. Minimum bu rakamdan başlıyoruz. Şu anda 210 milyar kilovatsaat elektrik kullandığımızı düşünürsek, 20 milyar kilovatsaat civarında ve birçok santralin hep beraberce üretebildiği bir miktardır. Bunu mutlaka temin etmemiz lazım'' diyen Yıldız, tasarrufun hem özel sektörün ödediği paraların daha da düşmesine, hem de kamunun daha sağlıklı yapılanmasına sebep olacağını söyledi.

Şike Yasası

Kamuoyu tarafından ''Şike Yasası'' olarak adlandırılan, ''Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun''un Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edilmesine ilişkin soruya da Yıldız, ''Bir kanunun, kanunlaşması ve toplumda uygulanabilmesi için, hem TBMM Genel Kurulu'nun iradesi, hem de aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi bu süreç içerisinde oluyor her kanunda olduğu gibi. Biz gösterilen bu iradeye, hep beraber saygılı olmalıyız ve ilerleyen süreci hep beraber takip etmeliyiz'' şeklinde yanıtladı. Libananco davasındaki alacaklara ilişkin soru üzerine de Yıldız, Uluslararası Hakem Heyeti'nin 30 milyon dolarlık mahkeme masraflarını avukatların bir alacağı olarak değil, Türkiye Cumhuriyetinin bir alacağı olarak Uzanlardan tahsil edilmesine karar verdiğini hatırlatarak, ''Biz bu parayı, er geç alırız. Hukuk yoluyla bu paranın tahsiliyle alakalı nerede Uzanlara ait bir para görülecekse, devletimiz bu parasını tahsil edecektir. 30 milyon doları miktar açısından değerlendirilmekten daha öte prestij açısından, uluslararası hakem heyetinin verdiği karar açısından tahsilinin olması gerektiğine inanıyoruz'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com