Zaman Yazarlarının Ekran Atışması!

Zaman Yazarlarının Ekran Atışması!
Zaman'ın kıdemli yazarı Hilmi Yavuz ile aynı gazeteden İskender Pala arasında tatlı tartışma yangına dönüşecek mi?

Nobel Ödüllü yazar V.S. Naipaul'un Türkiye'ye davet edilmesi Zaman yazarları arasında bile görüş ayrılığına yol açtı. Şimdilerde tatlı tatlı süren tartışma büyük bir kavgaya yol açabilir mi?

Herşey Hilmi Yavuz'un Nobel Ödüllü yazar V.S. Naipul'un Türkiye'ye onur konuğu olarak davet edilmesine gösterdiği tepkisiyle başladı. İslam'a ve müslümanlara ilişkin olumsuz yazılarıyla eleştirilen Naipul'u davet edenler arasında bir başka Zaman yazarı İskender Pala da vardı.

CNNTÜRK'te dün gece canlı yayına katılan Hilmi Yavuz, tezlerini tekrarladı. Buna karşı İskender Pala iyimserliği elden bırakmadı. Hilmi Yavuz, sütun arkadaşı Pala'yı safdillikle nitelendirmeyi de ihmal etmedi.

İşte dün gece CNNTÜRK'te ekrana gelen o diyaloglar:

Cüneyt Özdemir: İskender Bey siz bu toplantıya katılacak mısınız? Ne yapmayı düşünüyorsunuz acaba?

İskenden Pala: Ben Hilmi Yavuz'un önemli bir konuya parmak bastığını düşünüyorum. Bundan sonra Türkiye'ye davet edeceğimiz uluslararası toplantılarda ağırlayacağımız insanların kimliklerini daha önceden bilmek ve ona göre hareket etme gereğidir. Zannediyorum 2010 ofisinde ve diğer ilgili arkadaşlarımızın Naipaul'ü davet ederken böyle bir sonuç elde edeceklerini hiç tahmin etmemişlerdir, düşünmemişlerdir. Tabii insanlara şahsi protestolar göstermek mümkün. Ama bu şahsi protestolarımız zaman içerisinde şu anda olduğu gibi bütün ülkenin geneline yayılarak sanki bir devlet algısıymış gibi Türk Milleti'ne Naipaul'un iyiler ya da kötüler saflaşmasıymış gibi gösterilmesi de pek yakışıklı bir durum olmayacaktır. Onun için bizim herkesin söylediği sözlere kulağımız açıktır ve herkese verecek cevabımız elbette vardır. 80 yaşına merdiven dayamış bir insanın 30 yıl önce yazdıklarından dolayı. Belki de, bilmiyoruz, iyi niyetli gelip özür dileyecektir

Hilmi Yavuz: (Gülüyor)

İskenden Pala: Belki de 'yıllar önce bunu yapmıştım, böyle bir şey vardı' diyecek.

Hilmi Yavuz: (Gülüyor)

İskenden Pala:
Bütün bunları hesaba katarak...

Hilmi Yavuz: (Gülüyor)

İskender Pala: ... Evet ben bu konuda iyimser düşünüyorum, yani Hilmi Bey...

Cüneyt Özdemir: Evet, Hilmi Bey kahkahayla dinliyor sizin söylediklerinizi İskender Bey. Bilmiyorum televizyonda görebiliyor musunuz? Hilmi Bey niye gülüyorsunuz?

İskender Pala: Biz de o masada olacağız. Protesto etmek gerekiyorsa, bizim cevabımız da vardır...Neden diyalogtan kaçınalım ki, o insanı da dinleyelim.

Cüneyt Özdemir: Siz katılacak mısınız?

İskender Pala: Katılacağım evet, açılış oturumuna katılacağım.

Cüneyt Özdemir: Siz neden gülüyorsunuz Hilmi Bey?

Hilmi Yavuz: Şimdi tabii İskender'in iyi niyetinden hiç şüphe etmiyorum. Ancak Naipaul'un özür dilemesini beklemek safdilce bir beklenti olur. Onun için arkadaşlarımızın bu konudaki beklentilerini kendi iyi niyetlerine veriyorum. Ama dediğim gibi çok safdilce bulduğumu ifade edeyim.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com