Zamanaşımına saatler kaldı!

Zamanaşımına saatler kaldı!
Gözler, Sivas Madımak Oteli'nde 37 kişinin yanarak ölmesiyle ilgil olarak görülen davaya çevrildi.

2 Temmuz 1993'te 37 kişinin Madımak Oteli'nde yakılmasına ilişkin davada savcılığın 15 yıllık zamanaşımından düşme talebine 13 Mart Salı günü yapılacak duruşmada cevap verilecek.

Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Sivas’ta yaşananları “insanlık suçu” olarak nitelemezse dava düşecek, dosya tamamen kapanacak.

Sanıklar hakkında 1994 yılında bir iddianame hazırlanmış ancak yargılama, sanıkların firari olması ve bir türlü yakalanamaması nedeniyle 19 yıldır sonuçlandırılmamıştı.

"Sivas'ta zaman aşımı olmamalı"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu
, ''İnsanları öldürenler zaman aşımından kurtulurlarsa bu doğru olmaz'' dedi.

Hiç kimsenin Sivas'ta yaşamını yitirenlerle ilgili olarak, onların uğradığı haksızlıkların unutulması ve zaman aşımına uğratılmasını beklemediğini ifade eden Kılıçdaroğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

''Herkesin arzu ettiği adaletin gerçekleşmesidir. Adaletin gerçekleştiği bir toplumda huzur olur, karşılıklı güven olur, adalete saygı olur. Eğer bunlar olmazsa, adalet gerçekleşmezse, haksızlık yapanlar, zulüm yapanlar, insanları öldürenler zaman aşımından kurtulurlarsa bu doğru olmaz. İnsanlık tarihi açısında da doğru olmaz."

Meclis'te zamanaşmı teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, failin yakalanamadığı hallerde zamanaşımı hükümlerinin işlememesi için kanun teklifi verdi.

Tanrıkulu'nun TBMM Başkanlığına sunduğu teklif, TCK'da değişiklik yaparak, ''Failin arandığı ancak yakalanamadığı ve ifadesinin alınamadığı hallerde zamanaşımı hükümleri işlemez'' hükmünü getiriyor.

Teklifin gerekçesinde, mevcut uygulamada, zamanaşımı hükümlerinin varlığı nedeniyle, faillerin kaçarak kurtulma yolunu tercih ettiği, yurtiçinde veya yurtdışında kendilerine yeni bir hayat kuran faillerin, yargılamaların uzunluğundan da istifade ederek cezadan kurtulduğu belirtildi.

Bu durumun kamu vicdanını da derin bir şekilde yaraladığı kaydedilen gerekçede, ''Başta kamuoyunda Sivas Katliamı Davası olarak bilinen davada olduğu gibi, failler 20 yıla yakın bir süre kaçarak kurtulmaya çalışmışlardır. Bu gibi davalarda zamanaşımının işlemeye devam etmesi, zamanaşımı kurumunun mantığı ile de bağdaşmamaktadır. Zamanaşımının varlığı gerçek faillere ceza verilmesini engellediği gibi, beraat etmesi muhtemel kişilerin kamuoyu vicdanın da tam ve geçek anlamda beraat etmesine engel teşkil etmektedir'' ifadelerine yer verildi. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com