Zambiya'nın Ankara Büyükelçisi Mulenga, Kayseri'de:

Zambiyanın Ankara Büyükelçisi Mulenga, Kayseride:
"Türkiye, Zambiyalı öğrencilere çok önemli burslar vererek eğitimlerinin devamını sağladı. Öğrencilerimize bu imkanları sağladığı için Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz"

KAYSERİ (AA) - Zambiya'nın Ankara Büyükelçisi Miriam Kaseba Mulenga, "Türkiye, Zambiyalı öğrencilere çok önemli burslar vererek eğitimlerinin devamını sağladı. Öğrencilerimize bu imkanları sağladığı için Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Mulenga, Kayseri Valisi Orhan Düzgün'ü makamında ziyaret etti. Valilik girişinde Düzgün tarafından karşılanan Büyükelçi Mulenga, Şeref Defteri’ni imzaladı. Düzgün, ziyarette yaptığı konuşmada, Orta Afrika ülkesi Zambiya’nın büyükelçisini Kayseri’de görmenin memnuniyetini yaşadığını dile getirdi.

Bakır madenleri açısından zengin bir rezerve sahip Zambiya’nın ticaret açısından Orta Afrika’nın önemli ülkelerinden birisi olduğunu belirten Vali Düzgün, Kayseri’nin de dünyada ticaretin merkezi olmuş önemli kentlerden birisi olduğunu ifade etti.

Büyükelçi Mulenga’nın Melikşah Üniversitesi’ndeki bir programa katılmak için Kayseri’ye geldiğini belirten Vali Düzgün, "Eğitim ve kültür alanındaki bu işbirliğini gelecekte ticarete de dönüştürmeyi gönülden arzu ederiz" dedi. 

Vali Düzgün, Büyükelçi Mulenga’nın "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nü de kutladı.

Kayseri’de sıcak bir ilgiyle karşılandığı Valilik makamında ağırlanmaktan onur duyduğunu kaydeden Büyükelçi Mulenga ise Zambiya Başbakanının temsilcisi olarak Kayseri’de bulunduğunu, aynı zamanda Afrika ülkeleri büyükelçileri adına da Kayseri’yi ziyaret ettiğini belirtti.

Hem Kayseri hem de Erciyes ve Melikşah üniversiteleri ile Zambiya arasındaki ilişkileri destekleme ve daha ileri noktalara taşıma adına Kayseri ziyaretini çok önemsediğini ifade eden Mulenga, şöyle konuştu:

"Türkiye Zambiya’da 2011 yılında büyükelçilik açtı. Bunun üzerine ülkem de, ‘Biz de Türkiye’de açmalıyız’ dedi ve geçtiğimiz yıl hem politik hem de ticari ilişkilerimizi güçlendirmek için Türkiye’de büyükelçilik açtık. Zambiya’da, Kayseri gibi bir ticaret memleketi. Potansiyelimizi, ticari anlamda da Kayseri ile paylaşmak ve işbirliğini artırmak istiyoruz. Aynı zamanda Türkiye, Zambiyalı öğrencilere çok önemli burslar vererek eğitimlerinin devamını sağladı. Öğrencilerimize bu imkanları sağladığı için Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz. Türkiye özellikle son 10 yılda çok büyük ilerleme ve gelişme kaydetti ve çok çekici bir ülke haline geldi.  Bu anlamda biz Türkiye’yi takip ediyoruz."

Vali Düzgün, ziyaretin anısına Büyükelçi Mulenga’ya tarihi saat kulesinin kristal minyatürünü hediye etti. Mulenga da Vali Düzgün’e Zambiya kültürünü yansıtan bir törenin fotoğrafını verdi.

Mulenga, daha sonra, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Mat’ı da makamında ziyaret etti. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com