'Zamla sigarayı bırakanlar çoğalır'

'Zamla sigarayı bırakanlar çoğalır'
Yeşilay: "Sigara vergi oranlarının artmasıyla ve kapalı alanlarda sigara kullanımının yasaklanmasıyla 2010 yılı içinde yüzde 13'lük bir düşüş yaşandı"

Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Muharrem Balcı, sigara zamları sonrasında satışlarda ciddi düşüşler yaşandığını, sadece zamlarla değil, tüm bağımlılıklarla koordineli bir mücadele yapılması gerektiğini bildirdi.

Balcı, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin geçtiğimiz günlerde aldığı vergi zammı kararının ardından bugün sigara firmalarının ürünlerini zamlı satmaya başladığını kaydetti.

Sigaraya uygulanan vergi oranlarındaki artışın, kullananlar üzerinde caydırıcı bir etkiye sahip olmasını umduklarını ifade eden Balcı, ''29 Aralık 2009 tarihinde alınan kararla paket başına Özel Tüketim Vergisi yüzde 58'den yüzde 63'e çıkarılmıştı. Asgari matbu ÖTV ise paket başına 2.05'ten 2.65'e çıkarıldı. Sigara vergi oranlarının artmasıyla ve kapalı alanlarda sigara kullanımının yasaklanmasıyla 2010 yılı içinde yüzde 13'lük bir düşüş yaşandı'' ifadelerini kullandı.

Son fiyat artışlarıyla, bağımlılarının yüzde 10'unun sigarayı bırakmasını beklediklerini vurgulayan Balcı, şunları belirtti:

''Sigara zamları sonrasında sigara satışlarında ciddi düşüşler yaşanıyor. Sadece zamlarla değil, tüm bağımlılıklarla koordineli bir mücadele yapılması gerekiyor. Hiçbir şey, insanların özgürleşmesinden önemli değildir. Bağımlılık, özgürlüğün önündeki en önemli engeldir. Sigara zamları, bağımlılığı caydırıcı bir etkiye sahip olduğu için önemlidir. Ancak sadece zamlarla sigaranın bırakılması mümkün değildir. Bağımlılıklarla topyekün mücadele etmek zorundayız.''
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com