Zamları Protesto Ettiler

Zamları Protesto Ettiler
Türkiye Kamu-Sen Kütahya Temsilcisi Mehmet Karabekir Hükümetin memur maaşlarına yaptığı zamın çok az olduğunu ancak; gıda ürünlerine ve diğer zaruri ihtiyaçlara yapılan zamların ise çok olduğunu vurgulayarak bu durmu protesto etmek amacıyla Kamu-Sen'e b

Türkiye Kamu-Sen Kütahya Temsilcisi Mehmet Karabekir Hükümetin memur maaşlarına yaptığı zamın çok az olduğunu ancak; gıda ürünlerine ve diğer zaruri ihtiyaçlara yapılan zamların ise çok olduğunu vurgulayarak bu durmu protesto etmek amacıyla Kamu-Sen'e bağlı memurlarala birlikte maaş bordrolarını yaktıklarını söyledi.

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerinde bulunan Defterdarlık binası önünde toplanan Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği üyeleri Türkiye Kamu-Sen Kütahya Temsilcisi Mehmet Karabekir Başkanlığında, memur zamları aleyhine slogan atarak, 2010 yılı için kamu görevlilerine %5 oranında maaş artışı öngörüldüğünü, ancak zorunlu harcamalardaki artış oranlarının çok fazla olduğu vurgulandı.
Karabekir, siyasi irade gelir dağılımında adaleti sağlamanın önemini bir türlü kavrayamadığını, sürekli belli çevreleri gözeterek, memur, işçi, emekli, dul ve yetimleri gözardı etiğine değinerek, bu adaletsiz yönetimin böye devem etmemesi grektiğini savundu.
Siyasi iradenin adil bir yönetim için herkese eşit davranma, geliri adil dağıtma zorunluluğu olduğunu vurgulayan Karabekir, ülkenin huzur ve refahının anahtarı nimette de külfette de eşitlik, adalet olduğunu dile getirdi. Sosyologların, en yüksek gelirli grup ile en düşük gelirli grup arasında 8 kat fark oluştuğunda o ülkede kaos yaşanacağını belirten Karabekir, Türkiye'deki işsizliğin böyle devam etmesi halinde sosyal patlamaların olabileceğini savundu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Türkiye'de en yüksek gelirli grup ile en düşük gelirli grup arasında farkın 8,1 kata çıktığını belirten Karabekir, gelir dağılımındaki adaletsizlik, düşük maaş artışları, işsizlik ve yoksulluk nedeniyle her gün cinayetlerin işlendiğini, soygunlar yapıldığını ve son olarak da bu olumsuz tablola karşısında Türkiye'de büyük oranda ailelerin parçalandığına dikkat çektti.
Hükümetin bir taraftan memurluk güvencesini ortadan kaldıracak girişimlerde bulunduğunu diğer taraftan uluslararası sözleşmelerden doğan toplu sözleşme ve grev hakkını vermeyerek memurlara haksızlık ettiğini ifade eden Türkiye Kamu-Sen Kütahya Temsilcisi Mehmet Karabekir, hükümetin ekonomik krize 54 milyar TL kaynak ayırdığını diğer taraftan bu paranın içinden bir kuruşunu bile memurlara ayırmadığını savundu.
Türkiye Kamu-Sen Kütahya Temsilcisi Mehmet Karabekir: ''Öyle ki, ekonomik kriz tedbiri olarak vergi istisnaları, vergi indirimleri, prim kolaylıkları yoluyla korunan, ayrıcalıklı bir kesim oluşturulmuştur.54 milyar TL'lik kaynak sayesinde AKP tarafından yaratılan ayrıcalıklı kesim için teğet geçmiş olsa da; memurlarımız başta olmak üzere tüm dar ve sabit gelirlilerimiz için ekonomik kriz, hayatlarının tam ortasından, yakıp yıkarak geçmiştir. Şimdi ise bu 54 milyar TL'nin faturası da memurlarımıza çıkarılmak istenmektedir.2010 yılı için memur ve memur emeklilerinin maaşlarına %2,5 + %2,5 zam öngörülürken, 1 Ocak'tan itibaren ekonomik krizin faturası olarak; Emlak vergisine %50, Kurşunsuz benzine yıllık %35,Lojman kirasına %20,Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine %14, Otobüs ücretlerine %8 zam yapılmıştır.Bu vergi ve zamlardan en çok etkilenen kesim memurlardır. Buna rağmen Sayın Başbakan, “milletin parasına göz diken iktidar olmadık, enflasyona milletimizi ezdirmedik” diyebilmektedir.Yıllık %5 maaş zammı verdiğiniz memurların maaşından %49 vergi keserek mi milletin parasını koruyorsunuz; yoksa tüm vergilere ve kamu hizmetlerine %15 zam yaparak mı, memurun parasını koruyorsunuz? merak ediyoruz.''dedi.
Karabekir son oalarak hükümetin, gelir dağılımında adaleti sağlamanın önemini kavrayamadığını öne sürerek, siyasi iradenin adil bir yönetim için herkese eşit davranması, geliri adil dağıtma zorunluluğu olduğunu vurguladı. Ekonomi politikalarının dar ve sabit gelirlileri gözetmekten uzak olduğunu iddia eden Karabekir, memurların kendilerine vergileri, harçları, zamları, katkı paylarını, yoksulluğu, hatırlattığını ileri sürdüğü maaş bordrolarına bakmak istemediğini kaydetti.
Çeşitli döviz ve sloganlarla maaş zamlarını protesto eden üyeler, açıklamanın ardından maaş bordrolarını alkışlarla yaktılar. (M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com