Zamsız tarifeden yararlanacaklar

Zamsız tarifeden yararlanacaklar
Afyonkarahisar Belediyesi, 0-10 metreküp arasında su tüketen abonelerin, 2011 yılında da suyu zamsız tarifeden kullanmaya devam edeceğini açıkladı. Belediye, 10 metreküpün üzerinde tüketim yapan aboneler ise suyu yüzde 5 zamlı tüketecek.

Afyonkarahisar Belediyesi, 0-10 metreküp arasında su tüketen abonelerin, 2011 yılında da suyu zamsız tarifeden kullanmaya devam edeceğini açıkladı. Belediye, 10 metreküpün üzerinde tüketim yapan aboneler ise suyu yüzde 5 zamlı tüketecek.
Afyonkarahisar Belediyesi 2011 yılı gelir ve su tarifelerinin görüşülmesi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyon Raporu, komisyondan geldiği şekli ile oy birliğiyle kabul edildi.
Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, aldıkları kararla 2010'da 0-10 metreküp su tüketen abonelere zam yapılmadığını ve bunun Afyonkarahisar tarihinde bir ilk olduğunu söyledi.
Kararın bu yıl içinde geçerli olacağını açıklayan Başkan Çoban, 'Bu yılda 0–10 metreküp su kullanan abonelere zam yapmıyoruz. Yani 2008 su tarifeleri halen devam ediyor. Bu sene ikinci bir ilki daha gerçekleştirerek diğer abonelere de sadece yüzde 5 zam yapıyoruz. Yani enflasyonun yarısı kadar bir zam oranı uyguluyoruz. Daha önceki yıllarda hep enflasyon oranında zam yapılıyordu.' dedi.
Başkan Çoban, ilan ve reklam tarifelerinde de ciddi oranda indirime gittiklerini de açıkladı. Buna göre geçtiğimiz yıl tabelasına bin lira vergi ödeyen esnafın aynı reklam tabelası için 650 lira ödeyeceğini belirten Çoban, ilan ve reklam vergilerinde yüzde 35 civarında indirime gidildiğini bildirdi. Çoban, bu kararın esnaf tarafından memnuniyetle karşılanması beklediklerini kaydetti.
Harçlarda 2010 yılının üst fiyatlarının uygulanacağını dile getiren Çoban, 2011 yılı için herhangi bir artış yapılmadığını, hafta tatili ruhsatlarında enflasyon oranında zam yapıldığını, hizmet karşılığında alınan ücretlerde ise yüzde 10 civarında artış yapıldığını belirtti.
Türkiye'de belediyelerin ciddi mali sıkıntılar içerisinde olduğunu anlatan Başkan, Afyonkarahisar Belediyesi'nin bu sıkıntıları aştığını ifade etti.
Göreve başladığı günden bu yana İller Bankası'ndan borç almadığını aktaran Çoban, 'Geçen yıl bir iş için 'parayı nereden bulacağız' derken, bu yıl ise 'paramız var, bu para ile hangi işi yapalım' diye düşünüyorum. Yine güzel bir ilk daha yaşandı. Şu ana kadar göreve başladığımız günden itibaren İller Bankası'ndan borç almadık. İnşallah görevimiz bitinceye kadar da almayı düşünmüyoruz. Benden sonra gelecek başkana da belediyeyi borçsuz bir şekilde teslim edeceğim. Yatırımlarımızı borçlanmadan yapacağız. Belediyemizin borcu olmadığından dolayı 15 Ekim tarihinden itibaren İller Bankası'ndan yapılan kesintimiz yüzde 40'tan yüzde 25'e düşürüldü. Bu da bize yıllık olarak 2,5 milyon lira ilave kaynak sağlıyor. 15 Ekim'de yapılan kesinti yüzde 40 olsaydı 500 bin lira daha az gelir gelecekti. Ama kesintinin yüzde 25 olmasından dolayı 500 bin lira daha fazla gelir elde ettik. Bu tür gelir artışları olduğundan dolayı zam yapmayarak vatandaş lehine kararlar alan bir belediye haline geliyoruz.' şeklinde konuştu.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com